Apple, iPhone’unuzu Yavaşlattığı İçin 25 dolar verecek

Apple’ın “Batterygate” i 2017’de hatırlıyor musun? Covid-19 ve ABD başkanlık seçimleri gibi daha yakın haberlerin eski iPhone tartışmalarını beyninizin uzak köşelerine itmesi anlaşılabilir. Ancak, bir iPhone 6, 7 veya SE’YE sahipseniz ve bir noktada bu telefonları Aralık 2017’den önce iOS yazılımının belirli sürümüne güncellediyseniz, Apple size 25 dolar borçlu olabilir!

Apple, şirketi eskiyen iphone’ları kasıtlı olarak yavaşlatan yazılımı yayınladığını iddia eden bir sınıf eyleminin bir parçası olarak 500 milyon dolarlık bir ön anlaşma yapmayı kabul etti. Yerleşim hala nihai onay gerektirirken, Cuma günü açıklanan önerilen şartlar Apple’ın iPhone kullanıcılarına etkilenen cihaz başına $25 ödeyebileceğini gösteriyor.

Apple, tüketicilerin iddialarını nerede veya nasıl dosyalayabilecekleri hakkında henüz bilgi paylaşmadı ve davaya bağlı olmayan bir sınıf eylem avukatına göre, Apple’ın ödemeye mecbur kalması haftalar sürebilir. Şimdilik, önerilen çözüm, Lieff Cabraser Heimann & Bernstein’ın avukatı ve firmanın ekonomik yaralanma Ürün kusur uygulama grubunun Başkanı Jonathan Selbin’e göre adil bir çözüm gibi görünüyor.

Selbin,” bunlar zor durumlardır, özellikle de tamamen çalışamayan bir ürününüz olduğunda, ” diyor selbin, tamamen arızalanan ürünlerin etrafında davalar oluşturmanın daha kolay olduğunu belirtti. “Bu bana davacılar için oldukça iyi bir sonuç gibi görünüyor.”

Bir Apple sözcüsü yorum yapmayı reddetti ve bunun yerine Apple’ın herhangi bir yanlışlığı şiddetle reddettiği mahkeme dosyalarına işaret etti. Reuters, daha önce Apple’ın “dava yüklerini ve masraflarını önlemek için ülke çapında davayı çözdüğünü ” bildirdi.”


Aralık ayında 2017, Reddit’teki kullanıcılar, yaşlanan iPhone pilleri ile iphone’lardaki performansın azalması arasında bir korelasyon önermeye başladı. Geekbench’in belirttiği gibi, performansdaki tutarsızlıkların yalnızca pil durumunun bir fonksiyonu olması pek olası değildi, ancak 10.2.0’ten 10.2.1’e kadar olan iOS Güncellemelerinden kaynaklanıyordu ve sitenin ” Apple, pil durumu azaldığında performansı sınırlamak için bir değişiklik yaptı.belli bir nokta.”

Kısa bir süre sonra, Apple müşterilerin şüphelerini doğruladı ve pil bozulmasını telafi etmek için eski iphone’ların performansını yavaşlattığını itiraf etti. Apple’ın başarısızlığı, birçok kişi inanıyordu, lityum-iyon pillerin fiziksel sınırlamaları değiştirmek için onun yetersizlik değil yatıyordu ama sadece performans azaltma yazılımı hakkında müşterilerden bilgi kesintisi kararında. Apple, bir pil değiştirme programı olan 29 $ ‘ lık bir pille yanıt verdi ve iPhone sahiplerine gelecekteki bir yazılım güncellemesinde “azaltma” seçeneğini kapatma seçeneği verdi. Şirket, bu performans yönetim sisteminin yaşlanan iPhone pilleri için doğru yaklaşım olduğuna inandığı için daha sonra daha yeni iphone’larla azaltma uygulamasına devam edeceğini söyledi.

Ancak hasar yapıldı-Apple hasarlardan sorumlu olmasa da-ve Apple, 2017 ve 2018’de Adalet Bakanlığı ve Menkul Kıymetler ve borsa Komisyonu’ndan bir dizi sınıf eylemi ve soruşturması ile vuruldu. Tüketiciler, Apple’ın şeffaflık eksikliğinin, birçok durumda, mevcut cihazlarının performansını iyileştirmek için diğer seçeneklerin var olduğunu bilmek yerine yepyeni telefonlar satın alan insanlara yol açtığına üzüldü; bu arada, DOJ ve SEC, Apple’ın Menkul Kıymetler yasalarını ihlal edip etmediğini araştırıyorlardı.

Şimdi, 66 sınıf eylem şikayetleri, 7 milyon sayfa Apple materyali ve bir dizi yüz yüze arabuluculuk daha sonra, Apple’ın avukatları ve davacıların avukatları bir anlaşmaya vardılar.

Peki Ne Olacak?

Önerilen çözüm bazı Şartlarla birlikte gelir. “Yerleşim sınıfı” tüm iphone’ları içermez; iPhone 6, 6 Plus, 6s Plus, 7, 7 Plus ve iPhone SE’NİN tüm eski veya mevcut ABD sahipleri anlamına gelir. Ve özellikle iOS 10.2.1 veya sonraki bir sürümünü çalıştıran cihazları veya iOS 11.2 veya sonraki bir sürümünü bir iPhone 7 veya 7 Plus’ınız varsa, bu iOS sürümlerinin 21 Aralık 2017’den önce yüklenmesi şartıyla içerir.

Yerleşim tutarının da 310 milyon dolarlık bir katı var, ancak 500 milyon dolar kadar yüksek olabilir. (Apple, davanın neden 500 milyon dolar olarak belirlendiği konusunda yorum yapmayı reddetti. Kesinlikle değil çünkü şirket bundan daha fazlasını karşılayamıyor; Apple’ın 1 trilyon doların üzerinde bir piyasa değeri var.) Her davacı hakkına sahiptir $25 iPhone başına, hangi Selbin diyor adil olduğunu göz önüne alındığında bu analiz durumunda gerçekleştirilen yaklaşık zararları tahmin $ 18 için $ 46 iPhone başına. Bununla birlikte, talep sayısı maksimum sınıf yerleşim tutarını aşarsa, kişi başına 25 dolarlık ödeme azaltılabilir.

Henüz bir hak talebinde bulunmanın gerçek bir yolu yok, çünkü bu bir ön teklif. ABD federal yargıç Edward J. Davila 3 Nisan’da önerilen yerleşim onaylaması istenecek, bu noktada yerleşim harekete geçecekti.

Bunun ötesinde, bu tür sınıf eylemlerinin tüketicilere anlamlı bir rahatlama sağlayıp sağlamadığı konusunda daha geniş bir soru var. Federal Ticaret Komisyonu tarafından geçen yıl yapılan kapsamlı bir çalışma, ABD sınıf eylem davalarında medyan talep oranının yaklaşık yüzde 9 olduğunu gösterdi, ancak FTC sadece Sınıf üyelerinin Reuters’in bildirdiği gibi, yerleşimin bir tür doğrudan bildirimini aldığı vakalara baktı. Doğrudan bildirimleri alın ve sınıf eylem üyeleri arasındaki taleplerin yüzdesi önemli ölçüde düşer.

Temel olarak, herkes telafi etmez. Sınıf üyeleri dosya yapsa bile, herhangi bir ödeme almadan önce bir süre olabilir ve Equifax yerleşiminde olduğu gibi, bunu elde etmek için çemberlerden atlamaları gerekebilir.

Selbin, Apple’ın Angeion Group adlı bir firmayı batterygate yerleşimi için yönetici olarak kullanacağını belirtti ve “üst çentik” olduğunu ve sınıf üyelerine doğrudan bildirimler almanın yaratıcı yollarına sahip olduğunu belirtti. Selbin,” bildirimlerin insanlara ulaşmasını sağlamak için gelişen yollar var ” diyor. “Kimse FTC’NİN bulgularından memnun değil.”

Günün sonunda, dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olarak Apple’a olan kamu ilgisi ve hayranlığı, insanları paralarını geri istemeye yönlendiren şey olabilir.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
97
Kategori:
Mobil

Tüm Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir