Başlangıçtan İleriye Gitmek için En İyi 20 JavaScript Kitabı

İstekli bir web geliştiricisiyseniz, JavaScript öğrenmeniz gerekir. Ön uç çalışması için bir zımba ve Node.js gibi düzinelerce ücretsiz araç ve kütüphaneye güç veren en hızlı büyüyen dil.

Karmaşık bir şeye dalmadan önce temel JavaScript’i incelemeniz gerekir. Ve bu yazıda, dilde ustalaşmak için çok sayıda JavaScript programlama kitabı koleksiyonu hazırladım.

Eğer zaman ve pratik yapmaya istekli iseniz, bu kitaplar sadece daha az engelle daha hızlı gelişmenize yardımcı olacaktır.

En İyi Başlangıç ​​JavaScript Kitabı

JavaScript’te yeniyseniz ve güvenilir bir giriş istiyorsanız JavaScript: The Definitive Guide’ı öneririm . Bir ton bilgi içeren büyük bir kitap ama yeni başlayanlar için iyi biçimlendirilmiş. Yazma stili oldukça tekniktir, ancak JS gelişimi hakkında bilmeniz gereken her şeyi elinizden alacak kadar ayrıntılıdır.

Web Geliştiricileri için Profesyonel JavaScript

JavaScript öğrenmenin en pratik yolu gerçekçi uygulamalar oluşturmaktır. Çoğu kişi web için JS öğrenir, bu nedenle en iyi egzersizler web ile ilgili eğiticilerdir.

Web Geliştiricileri için Profesyonel JavaScript , JavaScript geliştirmenin vahşi dünyasına yönelik 960 sayfalık büyük bir rehber sunuyor. En baştan bir komut dosyası dilinin ne olduğunu ve bir HTML dosyasında nasıl çalıştığını açıklar.

Ancak, temel yöntemleri, parametreleri, nesne modelini ve DOM’u (Belge Nesne Modeli) JavaScript kullanarak nasıl değiştireceğinizi kapsayan alıştırmalara hızla geçersiniz.

Genellikle, öğeleri yeniden biçimlendirerek veya sayfaya içerik kaldırarak / ekleyerek sayfayı bir şekilde değiştirmek için JavaScript kullanırsınız. Bu kitap, gerçek dünyada nasıl çalışabileceğini göstermek için örnekler kullanarak JavaScript’in amacını açıklar.

Kitabın ilerleyen kısımlarında Ajax ve Ajax’ı mümkün kılan XMLHttpRequest yöntemi hakkında bilgi edineceksiniz . Hepsi yeni bir kitap, yeni başlayanlar için biraz teknik olsa da.

JavaScript: İyi Parçalar

Yazar Douglas Crockford, JavaScript topluluğunda iyi sayılır. Bu dilin gerçek ayrıntılarına girecek kadar teknik olmasına rağmen yazısının anlaşılması çok kolay kabul edilir.

Birçok geliştirici JavaScript: İyi Parçalar’ı öneriyor çünkü JS’deki en önemli şeylerle ilgili gerçekten ayrıntılı bir kitap. Sadece 175 sayfa ile oldukça kısa ama size tüm temel bilgileri net bir tonla öğretiyor.

Ad alanları, işlevler, işleçler, döngüler ve hatta OOP ile ilgili temel JavaScript söz dizimi hakkında bilgi edineceksiniz.

Ancak bu kitap sadece basit bir giriş kılavuzu değildir. Aslında JS dilini neyin bu kadar harika yaptığını ve geliştiricilerin bunu öğrenmek için neden zaman harcaması gerektiğini açıklıyor. Bu kitabı yeni başlayanlar ve deneyimli kodlayıcılar için tavsiye ederim.

JS bilmiyorsun

Bu kitap serisinin tamamı, içinde ne kadar ayrıntı olduğu ve ne kadar öğrenebileceğiniz için dikkat çekicidir. ECMAScript 2016’nın güncellenmiş versiyonu JS geliştiricilerine daha da fazla güç veriyor ve bu, bu serinin ana konuşma noktası.

Bilmiyorsunuz JS , temel bilgilerle başlayıp nesneler, kapsamlar, kapanış ve ES 2016 değişikliklerinden geçerek toplam altı farklı kitabı kapsar.

Her kitabın ortalaması yaklaşık 100 sayfadır. Ancak, tüm set boyunca JavaScript hakkında, İnternet’i gözden geçirerek almayı umduğunuzdan daha fazla bilgi edineceksiniz. Dersler iyi organize edilmiş ve web komut dosyası oluşturmak isteyen başlangıç-orta düzey geliştiricilere yöneliktir.

Düğüm öğrenmeye veya JS oyunları oluşturmaya ya da sadece web sitenizde bazı JS kullanmaya çalışın, bu kitaplar öğrenme süreci için çok değerlidir.

JavaScript: Kesin Kılavuz

JavaScript gibi göze çarpan birkaç kitap var : Öğretim tarzı ve çok fazla içerik nedeniyle Kesin Kılavuz .

Kitabın şu anki 6. baskısı , JS’nin tüm önemli özellikleri hakkında düzinelerce bölüm içeren toplam 1.000 sayfadır . Bu kitap, çevrimiçi bulabileceğiniz her şeyin çok üzerindedir, çünkü sizi kodlama ilkeleri hakkında düşünmeye zorlayan ve daha sonra bunları kendi başınıza uygulamaya koyacak şekilde yazılmıştır.

En ilginç bulduğum şey, bu kitabın tüm deneyim seviyeleri için nasıl iyi çalıştığı. Yeni başlayanlar hemen hemen her sayfada yeni bir şeyler öğrenecekler, ancak yetenekli geliştiriciler de bu kitaptan çok şey alacaklar.

Sınıflar, nesneler, istemci tarafı depolama, JS API’leri ve benzeri karmaşık konular gibi JS fikirlerini öğretir. Ama aynı zamanda modern web geliştirme için en iyi uygulamaları kullanarak bu fikirleri düzgün bir şekilde kodlamayı öğretir.

Bazı önemli işaretçileri almak ve inanılmaz yeniden kullanılabilir kod yazmak isteyen herhangi bir JS geliştiricisi veya istekli geliştirici için kolayca en iyi yatırım.

JavaScript’i Başlatma

Paul Wilton ve Jeremy McPeak’ın Beginning JavaScript’e göz atması biraz daha kolay bir şey için .

Bu kitap 800 sayfanın hemen altında yer alıyor ve JS ekosistemine tam bir acemi açısından devasa bir rehber. Becerileriniz ne olursa olsun dersleri takip etmek kolaydır ve sizi meşgul etmek için pratik kod parçacıkları kullanırlar.

Ne yazık ki Kindle / dijital versiyon neredeyse kullanılamaz çünkü kod parçacıkları yanlış boşluk içeriyor.

Geliştiriciler dijital sürümleri severler, çünkü bazen doğrudan kitaptan IDE’nize kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Ancak bu sürüm bunun için işe yaramaz, bu nedenle basılı kopyayı kapmaktan çok daha iyi olacaksınız.

Yine de tam bir başlangıç ​​için bu öğretim stili, JavaScript’in derin okyanusuna mükemmel bir yol sunar.

JavaScript ve jQuery

Jon Duckett’in kitapları genellikle nereden başlayacağından emin olmayan yeni başlayanlar için önerilir. Kritik kavramları ayrıntılı olarak açıklamak için keskin bir gözle uzman bir ön uç geliştiricisidir.

JavaScript ve jQuery kitabı JS diline pratik bir bakış açısıyla bakıyor. Bu kitabın amacı JavaScript hakkında her şeye hakim olmanıza yardımcı olmak değildir.

Bunun yerine, iyi çalışan ve kullanıcıya değer sağlayan uygulamalar oluşturmak için gerçek dünyada JavaScript’i nasıl kullanabileceğiniz konusunda yapılandırılmıştır. Erken bölümler JavaScript’in temellerini kapsar, ancak hızlı bir şekilde DOM’da manipülasyona ve JavaScript’teki kullanıcı etkinliklerini işlemeye geçersiniz.

Daha sonra, kodu özetleyen ve iş akışınızı basitleştiren jQuery’ye geçeceksiniz.

Web için jQuery öğrendikten sonra neredeyse bir daha asla vanilya JavaScript’e güvenmeyeceksiniz.

Ama Laravel’i öğrenmeden önce temel PHP’yi öğrenir gibi , jQuery’den önce de temel JavaScript’i öğrenmelisiniz. Ve bu kitabın tam olarak katılımını sağlamak için gerçekçi örnekler kullanarak tam olarak yapmayı amaçladığı şey budur.

JavaScript ve jQuery: Eksik Kılavuz

Her zaman “eksik kılavuz” dizisinin hayranı oldum çünkü bu kitaplar genellikle profesyonellerin bile bilmediği birkaç teknikten bahsetmeden tonlarca somut tavsiye sunuyor.

JavaScript ve jQuery: Eksik Kılavuz , JavaScript’in temel kavramlarını ve çok daha fazlasını kapsayan büyük bir 680 sayfalık kitaptır.

Şu anda 3. sürümünde bu kitap, JavaScript öğrenmeyi bir esinti haline getiren alıştırma ve senaryoların bir altın madeni. Her bölüm doğrudan konuya girer ve öğretim sürecinde çok fazla dolgu veya teori yoktur.

Döngüler, yöntemler, parametreler, değişken kapsam ve diğer ortak özellikleri anlamak için kodda çok fazla zaman harcayacaksınız. Ancak uygulama yoluyla, bunu pratik web geliştirmeye daha iyi girişlerden biri yapan bazı iyi kodlama alışkanlıklarını da alacaksınız.

Yalnızca ön uç kodlaması için JavaScript (ve / veya jQuery) öğrenmek istiyorsanız, bu eksik kılavuz ihtiyacınız olan tek rehberdir.

Etkili JavaScript

Temelleri geçtikten sonra daha fazlası için kaşınıyor olabilirsiniz. Her zaman JavaScript ile ulaşabileceğiniz başka bir seviye vardır ve genellikle kodunuzu nasıl yürüttüğünüzden gelir.

Etkili JavaScript kitabı , sonuçta daha iyi kod yazmak isteyen orta ve ileri düzey kodlayıcılar için yazılmıştır. Belirli sorunların üstesinden gelmek ve kodunuzu daha verimli çalışacak şekilde düzenlemek için 68 benzersiz yol sunar.

Uygulamalarınızın prototipini oluşturmanın yanı sıra OOP tekniklerini de öğreneceksiniz. Bu 68 ipucunun çoğu, yaygın deyimler ve JavaScript yazmak için en iyi uygulamalar etrafında dönmektedir. Hiçbir şey yapmanın tek bir “en iyi” yolu yoktur, ancak birçok programcının takip ettiği standart uygulamalar vardır.

Eğer yeni başlayan biriyseniz, bu kitabı referans olarak ve daha fazla öğrenme materyali olarak saklayabilirsiniz. Ancak kodunuzu nasıl geliştireceğinizi düşünmeden önce JS’nin temellerini zaten anlamalısınız.

Nesneye Dayalı JavaScript İlkeleri

Varsayılan olarak JavaScript nesne yönelimli bir dil değildir. OOP kodunun nasıl çalıştığını ve bunu JavaScript geliştirmenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmelisiniz.

Neyse ki oraya ulaşmanıza yardımcı olacak Nesneye Dayalı JavaScript İlkeleri gibi kaynaklar var. Sadece 120 sayfalık oldukça kısa bir kitap ama yazı stili mükemmel. Kalıtım, yapıcılar ve dev kalıpları gibi tüm OOP ilkelerini kapsayan özlü ve çok kapsamlı.

Ancak bu kılavuzdaki kod parçacıklarının şaşırtıcı olmadığını kabul edeceğim. Kesinlikle kötü değiller, ama daha net açıklamalarla diğer kitaplarda daha iyi kod örnekleri gördüm.

Bu kılavuzun temel dil olarak JavaScript kullanan bir OOP kılavuzu gibi okuduğunu söyleyebilirim. OOP geliştirmeye sağlam bir giriş ancak bu kitaba başlamadan önce JavaScript’i akıcı konuşmanız gerçekten yardımcı oluyor.

Yüksek Performanslı JavaScript

Daha küçük bir web siteniz olduğunda, kodunuzun ne kadar hantal olduğunu veya ne kadar iyi çalıştığını düşünmeniz gerekmez. Ancak yüksek hacimli trafik sunarken, burada JavaScript performansı devreye girer.

Nicholas C. Zakas’ın Yüksek Performanslı JavaScript’i sayfa hızı ve kalite geliştirme konusunda en önde gelen rehberdir. Kodunuzdaki darboğazları nasıl ortadan kaldıracağınız ve aşırı karmaşık mantığı nasıl azaltacağınız konusunda tonlarca teknik bulacaksınız.

Zakas, Yahoo! bu yüzden hızlı çalışmak için kodu optimize etmek için çok zaman harcıyor. Ancak bu kitap, hangi geliştirme aşamasında olursanız olun, web uygulamalarınızın yüksek performans göstermesini sağlamak için dağıtım ve testten de bahseder.

En büyük faktörlerden bazıları, HTTP isteklerini / Ajax isteklerini ve tarayıcının oluşturma motorunu yavaşlatabilecek karmaşık DOM manipülasyonlarını içerir.

Bu kitap, herhangi bir ciddi ön uç geliştiricisi için bir zorunluluktur ve performans JS kodu konusunda en ayrıntılı kitaplardan biridir.

JavaScript’te Fonksiyonel Programlama

JavaScript onlarca yıldır var ama sadece son zamanlarda fonksiyonel programlamanın çılgınlığına dönüşüyor gibi görünüyor .

Bu paradigma OOP veya prosedürel programlamadan tamamen farklıdır ve JavaScript’e tamamen farklı bir perspektiften bakar. Luis Atencio oldukça bilgili bir geliştiricidir ve JavaScript’teki Fonksiyonel Programlama kitabında parlar .

Bu kılavuzda, temelden fonksiyonel programlama ve bunu JS komut dosyalarınıza nasıl uygulayabileceğiniz hakkında bilgi edineceksiniz.

Atencio, performans sorunlarını belirlemek için kod genişletilebilirliği, modülerleştirme ve birim testi hakkında konuşuyor. Ayrıca fonksiyonel programlamanın en iyi ne zaman çalıştığı ve FP tasarım modellerinden en çok hangi uygulamaların yararlandığı konusunda fikirlerini paylaşır.

Web geliştiricisi olmak için fonksiyonel programlamayı öğrenmenize gerek yoktur. Ancak kendinizi bu popüler programlama paradigmasına itmek istiyorsanız, Atencio’nun kitabı başlamak için mükemmel bir yerdir.

Nesneye Dayalı JavaScript

Kapak tarafında, OOP tasarımının temel bilgilerini JavaScript ile kapsayan başka bir kitap var. Yine JS bunu doğal olarak yapmak için inşa edilmedi, bu nedenle sınıfları / nesneleri tasarlamaya ve programlarınızı buna göre yapılandırmaya dikkat etmek gerekiyor.

Nesneye Dayalı JavaScript oldukça eski bir kitaptır ancak dersler hala son derece önemlidir. OOP komut dosyası oluşturma için en iyi uygulamalar hakkında birkaç düzine bölümden oluşan 330’dan fazla sayfayı kapsar.

Bu kitaba geçmeden önce kendi başınıza JavaScript yazmak konusunda çok rahat olmalısınız. Elinizi tutmaz veya okuyucuyu dile tam bir başlangıçmış gibi yönlendirmez. Bunun yerine, doğrudan OOP en iyi uygulamalarına ve test için ne tür araçlara ihtiyacınız olduğunu öğrenir.

Bu araçların birçoğu modası geçmiş, ancak yine de Firebug ile karşılaştırıldığında DevTools gibi nispeten benzer şekilde çalışıyorlar .

Yayın tarihinin dışında, OOP JS programlamasına dalmak istiyorsanız, bu kitabı çalışmaya değer buluyorum.

Sürdürülebilir JavaScript: Okunabilir Kod Yazma

Profesyonel geliştiriciler her zaman kaliteli bir kod temeli için kefil olacaktır. Kimse kafa karıştırıcı kodlarla uğraşmak istemez ve bu eski sistemlerle ilgili gerçek bir sorundur.

Kendiniz veya bir ekiple web siteleri oluşturuyor olun, her zaman geri dönüp zaman içinde değişiklik yapmanız gerekir. Sürdürülebilir JavaScript: Okunabilir Kod Yazma , sitelerinizi nasıl düzgün şekilde oluşturacağınızı öğretir, böylece JS kodunuz yalnızca okunabilir değildir, aynı zamanda zaman içinde genişletilmesi ve özelleştirilmesi de kolaydır.

Yazar Nicholas C. Zakas birkaç JS kitabını kaleme aldı ve hepsi olağanüstü, özellikle bu kitap. Tek bir kod satırı yazmadan önce projeler hakkında nasıl düşüneceğinizi ve planlamanın başladığınız herhangi bir projede nasıl büyük fark yaratabileceğini öğretir.

İşlev / değişken adları ve kodunuza nasıl boşluk eklediğiniz hakkında düşünmeniz önerilir. Ayrıca, kaliteyi ölçmek ve olası sözdizimi hatalarını bulmak için JSLint gibi araçların nasıl kullanılacağını da öğreneceksiniz .

Dosya kodlamaları ve stil yönergeleri de doğrudan kodlamayla ilgili olmayan ancak komut dosyalarınızın genel çıktı kalitesini etkileyen iki önemli konudur.

Gerçek web siteleri için JavaScript kullandıktan sonra boş zamanlarında bu kitap üzerinde çalışmayı denemelisiniz. Yeteneklerinizde ve yeni projeleri nasıl planladığınızda büyük bir sıçrama göreceksiniz.

jQuery Eylem

Okuduğum her Manning kitabı, tonlarca pratik örnekle büyük ayrıntılara giriyor. jQuery in Action bir istisna değildir ve eyleme yönelik geliştiriciler için en iyi jQuery kitaplarından biridir.

En iyi yaparak öğrenirseniz bu kitap tam size göre. Bu, jQuery kitap listemde en iyi seçim olarak önerdiğim başlık ve hala bu kararın yanındayım.

Şu anda 3. kitabında bu kitap, jQuery sözdizimi ve en iyi uygulamaları öğreten 500’den fazla sayfadan oluşan alıştırmaları kapsar. Sunucunuza veya 3. taraf API’leri aracılığıyla Ajax isteklerini çalıştırmanın yanı sıra DOM’u nasıl değiştireceğinizi ve kullanıcı girişini nasıl ele alacağınızı öğreneceksiniz.

Her bölüm sonuncuya dayanır, böylece çıplak kemiklerin temelinden jQuery piramidinin tepesine kadar çalışırsınız.

Hem yeni başlayanlar hem de deneyimli geliştiriciler için çok sayıda ipucu ve püf noktası ile harika bir kitap.

Öğrenme Reaksiyonu

Herkes gibi görünüyor ve büyükanneleri React.js’yi seviyor. Bu, öğeleri değiştirmek ve bir MVC mimarisi aracılığıyla paylaşmak için kendi sanal DOM üzerinde çalışan bir ön uç kütüphanesidir .

Bu terimlerden herhangi birini anlamadıysanız kesinlikle bu kitabı beğeneceksiniz.

React’i Öğrenme React.js hakkında önceden bilgi sahibi değildir.

Tüm kütüphane ilk başta oldukça tuhaf görünüyor. Ayrıca dik bir öğrenme eğrisi ile birlikte gelir, bu nedenle React’ın modern ön uç gelişimi için neden bu kadar önemli olduğunu anlamanız birkaç hafta sürebilir. Ancak bu kitaptaki dersler okuyucuyu yeni başlayanlar gibi ele alıyor ve React.js’yi modern iş akışınıza getirmeyi amaçlıyor.

Toplam 350 sayfa ve üzerinde çalışılacak çok sayıda alıştırma ile React’in tüm temellerini bu kitaptan öğreneceksiniz. Pratik yapmak mükemmeldir ve rehberli uygulama ile mükemmelliğe daha da hızlı ulaşırsınız.

JavaScript Oyunları Oluşturma

JavaScript’in oyun oluşturmak için ne kadar ileri gidebileceğini düşünmek çok vahşi. JS eskiden yalnızca web için kullanılan bir özellikti ve 10-20 yıl önce bile neredeyse hiç desteklenmiyordu.

Günümüzde temel JS bilgisi ile Arjan Egges’in JavaScript Oyunları Oluşturma ile oyun geliştirmede ayaklarınızı ıslatabilirsiniz. Kitap, tarayıcılar ve mobil cihazlar için oyun programlama hakkında bilgi hazinesidir.

Ekrana ses, oyun kontrolleri, grafikler ve ödenebilir varlıklar eklemek için birçok JS kütüphanesi hakkında her şeyi öğreneceksiniz. Bunların çoğu HTML5 tuval öğesine dayanır, ancak JS kütüphanelerini kullanarak yerel uygulamalar da oluşturabilirsiniz.

Oyun programlama bu kadar ayrıntılı bir konu olduğundan, sadece bu kitabı okurken usta olmayı bekleyemezsiniz.

Ancak bu, sahaya ciddi bir giriş yapmak isteyen JS oyun geliştiricileri için en iyi 1. başlangıç ​​noktasıdır.

JavaScript Aydınlanması

Vanilya JavaScript ile çalışmak sizi gerçek sözdiziminin nasıl çalıştığını ve bu dil ile neler yapabileceğinizi öğrenmeye zorlar. JavaScript Aydınlanması bu fikri, bu dilin göbeğine rehberli bir tur olarak bir sonraki seviyeye taşıyor.

Tipik JS çerçevelerinin ötesine geçmeyi ve hata ayıklama hatalarını nasıl çözeceğinizi öğreneceksiniz. Normal bir derlenmiş dil gibi hatalar atmadığından JavaScript düzeltilecek en sinir bozucu dillerden biri olabilir.

Ancak bu kitapla, test, kalıtım ve HTML head nesnesini değiştirmek gibi karmaşık konular hakkında çok değerli teknikler öğreneceksiniz.

Hiç karmaşık matematiksel fonksiyonları çalıştırmak veya farklı değişken kapsamlarını anlamak istediniz mi? Boş nesnelerin nasıl çalıştığı konusunda kafanız mı karıştı? O zaman ihtiyacınız olan tek kitap budur ve JS bilginizi birkaç çentik haline getirmeniz garanti edilir.

ECMAScript 6’yı Anlama

Birçok geliştirici, JavaScript’i ECMAScript dili için karıştırdı . Gerçekte ikisi de çok benzer ve JavaScript ES6 / ES2016 kural setini temel alır.

Bu, ECMAScript’i öğrenmenin değerli olduğu anlamına gelir çünkü JavaScript geliştirmenin temel bir “çekirdek” kısmıdır. ECMAScript 6’yı Anlamak kitabı belki de tüm deliliklerde kaybolmadan başlamak için en iyi rehberdir.

Bazı temel JavaScript yazabiliyorsanız yardımcı olsa da, bu kitabı okumak için çok fazla bilgiye ihtiyacınız yoktur.

Bu, geliştiricilere ES6’nın farklılıkları ve davranışları ve JavaScript’in dil ile ilişkisi hakkında eğitim vermek içindir. Kümeler / haritalarla veri depolama ve eşzamansız gelişimi geliştirmek için ES6 vaatlerinin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edineceksiniz .

Şimdiye kadar bulabileceğiniz en iyi ES6 kılavuzu ve hepsi ES2016 ve ötesiyle çok ilgili.

Test Edilebilir JavaScript: Güvenilir Kod Sağlama

Kod testi, komut dosyalarınızın kalitesini sağlamak için gerekli bir kötülüktür. Pek çok geliştirici bununla uğraşmaz, çünkü sıkıcı veya sadece sıkıcı olabilir.

Ancak, Test Edilebilir JavaScript ile okumak istiyorsanız : Güvenilir Kod sağlamak, kod testinin gerçekten çok eğlenceli olabileceğini anlayacaksınız! Her şey kodunuzu nasıl test ettiğinize ve neden testler yaptığınızı anladığınıza bağlıdır.

Bu kitap, linting’den çoklu dosya hata ayıklama, birim testi ve olay tabanlı JS mimarisine kadar bir dizi karmaşık konuyu kapsar. Ayrıca, yük testi ve Selenium gibi araçların test zorluklarını azaltmak için nasıl kullanılacağını da öğreneceksiniz .

Kitabın sonunda, gerçek projeleri test etmek için kopyalayabileceğiniz ve yeniden kullanabileceğiniz bazı kullanışlı otomasyon araçları bulacaksınız. Bu kılavuz, proje çalışmanızın saatler süren tıraş edilmesine yardımcı olacaktır, bu nedenle komut dosyası yazma konusunda biraz becerikli olduğunuzda kapmaya değer.

JavaScript Ninja’nın Sırları

JavaScript’in Sırları Ninja , sadece detay seviyesinden ve ele alınan konulardan en iyi gelişmiş JS kitaplarından biridir. Ayrıca jQuery’nin yaratıcısı John Resig tarafından yazılmıştır .

Bir kariyer olarak web geliştirme konusunda ciddi olan herkesin bu kitabın bir kopyasına ihtiyacı vardır. Bir şeyleri kendi başınıza çözmeye çalışmaktan çok daha fazlasını alacaktır, profesyonel JS devs’nin tüm tavsiyelerinden bahsetmemek bile bir bilgi altın madeni.

Her bölümde çalışmak bir zorluk gibi gelebilir çünkü tüketilecek çok şey var. Bu, birçok kez geri döneceğiniz kitaplardan biridir çünkü çok fazla şeyle doludur.

Eşzamansız geliştirme ve kapanmalar gibi konularda bir sürü harika ipucu bulacaksınız, ancak yol boyunca kaçınmak için bir ton tuzak da bulacaksınız. Verimli performans kodu, tüm yol boyunca bir odak noktasıdır, böylece herhangi bir zorluğa yaklaşmanın en iyi yolunu öğrendiğinizden emin olabilirsiniz.

Bu, herhangi bir ciddi JS geliştiricisi için nihai kitaptır. Becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olacak iyi bir materyal bulamazsanız, bu kitaba bir göz atın ve neler sunduğunu görün.


JavaScript ile yapabileceğiniz çok şey olduğundan, korkutucu bir dil gibi hissedebilirsiniz. Ama bunun sizi öğrenmekten uzaklaştırmasına izin vermeyin!

Yeni başlayanlar yeni başlayanlar için harika seçenekler var. JavaScript’i tavsiye ederim : Kesin Kılavuz çünkü çok kalın ve bir referans kılavuzu olarak da iyi çalışıyor. Ama aynı zamanda konuya olan dürüstlüğü ve pratik yaklaşımı için You Don’t Know JS kitap serisini de beğenebilirsiniz .

Ancak beceri seviyeniz ne olursa olsun, bu listede acemi bir JS geliştiricisinden ön geliştirme, React / jQuery ve hatta JS oyun geliştiricisinden her konuda bir uzmana götürecek bol miktarda malzeme var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir