Bilgisayar Dezenfekte Etmek Nasıl Yapılır?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki koronavirüs pandemisinin tam başlangıcındayız ve bu, birçok insanın hijyenik alışkanlıklar söz konusu olduğunda yapmak zorunda olduğu anlamına geliyor. Ve çoğu Amerikalı şu anda evden çalışıyor, bu da bilgisayarınızın veya dizüstü klavyenizin – WFH kurulumunuzun önemli bir parçası – tamamen kötü olmadığından emin olmak demektir.

Bunu akılda tutarak, ekipmanlarını nasıl doğru bir şekilde temizleyeceğinden emin olmayanlar için bazı temel hijyen işleri ve yapmamaları yapacağız. Yeni başlayanlar için, el dezenfektanını klavyenize döküp bir gün diyemezsiniz, ancak bu oldukça komik bir TikTok’un başarısız olmasına neden olabilir. Hayır, izlemeniz gereken kabul edilmiş standartlar ve uygulamalar var ve sizi bunlara doldurmak için buradayız.

Ne yapmamalısın

Bu muhtemelen çok yardımcı olmaz.
Bu muhtemelen çok yardımcı olmaz.

Size şeylerle başlayacağız olmamalı bizim derdimiz çünkü yapmak; felaketten kaçınmanızı istiyoruz; ve herkesin makaleleri sonuna kadar okumadığını biliyoruz. Ve şimdi, bununla birlikte, başlayalım.

İlk yapmamanız gereken şey, dezenfekte ederken klavyenizi veya dizüstü bilgisayarınızı açık ve / veya bir güç kaynağına bağlı tutmaktır. Herhangi bir temizlik yapmadan önce gücü kesmek ve klavyenizi veya dizüstü bilgisayarınızı bir kağıt ağırlığına dönüştürmek isteyeceksiniz .

Aslında temizleme işlemine aldıktan sonra hem Apple ve Microsoft size sıvılarla son derece dikkatli olması gerektiğini temizlemek olun. Bazı dezenfektan mendil tipleri hala iyidir (bunu biraz ele alacağız), ancak genel olarak, küçük açıklıklarda sıkışabilecek her türlü sıvıdan kaçının. Klavyenizi kırmak istemezsiniz.

Küçük yarıklara sıvı sürünmesinden korkmasanız bile, dizüstü bilgisayar üreticileri kimyasal maddeler veya çamaşır suyu kullanmaya karşı uyarıyorlar çünkü malzemeler için biraz fazla sertler. Dikkatli değilseniz, bu temizleme çözümleri bir dizüstü bilgisayarın kaplamasını bozabilir. Buradaki en önemli sorun olmayabilir, ancak Apple özellikle buna karşı uyarıyor.

Ne yapmalısın

Ancak bunlar yardımcı olabilir.
Ancak bunlar yardımcı olabilir.

Tamam, şimdi her şeyi kapatmayı, her şeyi çıkarmayı, sıvılara dikkat etmeyi ve çamaşır suyu kullanmamayı biliyorsun. Muhtemelen merak ediyorsanız edebilirsiniz yapmak. İyi haber şu ki, tüm olası tehlikeleri ortadan kaldırdıktan sonra, bir klavyeyi temizlemek çok karmaşık değil.

Microsoft gibi ilk adım şirketler ve CNET ve Wired gibi yayınlar , klavyeyi baş aşağı tutmak ve döküntüleri veya gevşek gunkları sallamaktır. Brüt, ama zamanla anahtarlar arasında işler sıkışıyor ve bu toplu olarak bir sürü kurtulmak için en kolay yoludur. Bu söylemeye gerek yok, ama tercihen bunu bir çöp tenekesi veya klavye kalıntısını yakalayabilecek başka bir kap üzerinde yapmalısınız.

Derinlemesine temizlik için, kalan kalıntıları oradan almak için basınçlı hava kullanabilirsiniz. Görünür kırıntıları yoldan çıkardıktan sonra, mikroplarla uğraşmanın zamanı geldi.

Clorox’un yaptığı gibi dezenfektan mendiller genellikle klavyelerde iyi olmalıdır. Apple , geçtiğimiz hafta, her türlü temizlik maddesine karşı tavsiyelerde bulunduktan sonra bu hafta geçti. Elbette nazikçe sildiğinizden emin olun. Ancak bu mendillerin etrafında yalan varsa, onları kullanmak için güvende hissetmelisin. Apple’ın web sitesi de yüzde 70 izopropil mendil önermektedir. 

Yalnızca sıvı temizleme solüsyonlarınız varsa, bunu yapmanın bir yolu var. Microsoft, tiftiksiz yumuşak bir beze yüzde 70 izopropil çözeltisi uygulanmasını önerir. Ayrıca, söz konusu bez üzerinde yumuşak bir sabun ve su karışımı da kullanabilirsiniz, ancak yine de, ancak suyun küçük alanlarda sıkışmasını önleyebiliyorsanız yapın.

Buradaki en iyi bahis, muhtemelen bulabileceğinizi varsayarak Clorox mendil olacak. Yapamasanız bile, hala alternatifleriniz var. Ve verilen Ne kadar kolay yayılması COVID-19, hepimizin elimizden geleni yapmanız önemlidir, ne kadar küçük, eğri düzleştirmek için.

Tüm Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir