Yüz Maskesi Giymek Gerçekten Coronavirüs ve Diğer Hastalıklara Karşı Korunmaya Yardımcı Olur mu?

Halk sağlığı yetkilileri , Çin menşeli ve diğer ülkelere taşınan yeni coronavirüsün yayılmasını izlemeye devam ettikçe , ilgili vatandaşlar yüz maskeleri takarak virüsü korumaya çalıştılar. Bazen cerrahi kaplamalar; diğerleri inşaatta kullanılan türe benzemektedir. Ama gerçekten herhangi bir koruma önlemi sunuyorlar mı?

Vanderbilt Üniversitesi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan William Schaffner, Live Science’a bazı maskelerin kullanıcıya viral partiküllere ve diğer havadaki patojenlere karşı etkili bir bariyer sağlayabileceğini söyledi  ancak tüm maskeler eşit değil ve sağlam bir iş yapan çok rahat değil.

İnce cerrahi maskeler koruma yolunda fazla bir şey sunmaz. Bu maskeler sağlık profesyonelleri için üretilmiştir ve cerrahi prosedürler sırasında kullanıcının patojen yaymasını önlemek için tasarlanmıştır. (Bazı insanlar da hastalanırlar ve başkalarına bulaşma şansını en aza indirirken halkın dışına çıkmak istiyorlarsa giyerler .) Ancak küçük havadaki parçacıkları filtrelemek için tasarlanmamıştır . Ve sadece burun ve ağız etrafına gevşek bir şekilde oturduklarından, kirleticilerin yanlardan girmesi mümkündür.

Hiçlikten daha iyi mi? Belki. Ama sadece küçük bir farkla.

Ameliyat maskesi takan bir kadın resmedildi

Daha etkili bir bariyer için N95 solunum maskeleri veya daha iyisi önerilir. Bu maskeler daha önemlidir ve viral partikülleri etkili bir şekilde filtreleyebilir. “N95”, bu tür maskelerin 0.3 mikron kadar küçük partiküllerin en az yüzde 95‘ini bloke ettiği kanıtlanmıştır.

N95 solunum maskeleri resmedilmiştir

Ancak onları etkili kılan, onları giymeyi de tatsız kılan şeydir. Kalın malzemeden nefes aldığınız için, özellikle de nefes almayı zorlaştıran bir sağlık durumunuz varsa, uzun süre tolere etmek zorlaşabilir. Ve maske yüzün etrafında bir mühür oluşturmak için uygun şekilde takılmazsa, yine de patojenlere maruz kalabilirsiniz. Bu özellikle sakallı insanlar için geçerlidir, çünkü yüz kılı maskenin güvenli bir uyum sağlama yeteneğine müdahale eder.

Yeni koronavirüs şu anda ABD’de büyük bir mevcudiyete sahip olmadığından, belirli sağlık koşullarına sahip bazı insanlara sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından belirli durumlarda bir tane giymeleri tavsiye edilebilir, ancak muhtemelen bir maske ile uğraşmaya değmez.

İster coronavirüs, grip veya başka herhangi bir bulaşıcı mikrop olsun, en iyi savunma ellerinizi yıkamak, yüzünüze dokunmaktan kaçınmak ve mümkünse hasta olan insanlarla temastan kaçınmaktır.

Beğeni:
1 0
Görüntülenme:
91
Kategori:
Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir