Evden Çalışmak Nasıl Oluyor

Korona virüsü nedeniyle çalışma şekli home office iş bulmak ve evden çalışmak. Evden çalışmak kulağa öyle hoş geliyor ki hemen her meslekten kişi, evden para kazanmanın yollarını arıyor. Korona virüsü nedeniyle günümüzde birçok firma evden çalışmayı düşünüyor. Günümüz insanı, evden iş yapmak nasıl oluyor  sorusunu merak ediyor. En çok ne çeşit işler için böyle pozisyonlar var ya da evden çalışanlar kaç para alıyor gibi soruların yanıtlarını arıyor internet sitelerinde. Bu amaçla biz de bu konuyu araştırıp sizlere sunmak istedik.

Home Office ile Freelance Arasında Ne Fark Var?

Home Office çalışma biçiminde kişi, bir şirkete bağlıdır orada çalışıyor ve kadrolu bir şekilde çalışıyor olabilir. Bu şekilde bir iş bağlılığı olduğu halde ofise gitmiyor evinde çalışıyordur. Kebap gibi görünen mesleklerden biridir. 🙂 Freelance çalışma biçiminde ise kişi bir şirkete bağlı değildir. Farklı yerlerden aldığı değişken talepler üzerine iş yürütür.

Korona Virüsü Evden Çalışmaya Zorluyor

Özellikle coronavirüs pandemisi ışığında, uzaktan çalışma yeni normal olan şimdi bağlantıda kalmak için Google ve diğer teknik uzmanlardan gelen bu tavsiyeye uyun.

Her zamanki gibi, Google çoğu şeyde eğrinin önünde. Şirket , insanların aynı ofiste olmayan meslektaşları ile çalışmaya alışmalarına yardımcı olmak için Nisan 2019’da Dağıtılmış Çalışma Kitaplarını yayınladı . Ekip üyeleri ve yöneticiler, etkili olabilmek için günlük lojistik ve iletişim becerilerini kasıtlı olarak değiştirmek zorundadır.

Sanal toplantılarda hepimiz bölgelere ayrıldık veya video paylaşmadık, böylece başka bir şey üzerinde çalışmaya devam edebiliriz. Bu eski alışkanlıkların yenileriyle değiştirilmesi gerekir, böylece ekipler bağlantıda kalır ve insanların birlikte çalışmasını ve kendilerini izole etmemelerini sağlayan bir kültürü korurlar. Bu eylemlerden bazıları ilk başta garip hissedecek, bu yüzden anahtar, yeni bir normal olana kadar itmek ve yapmaya devam etmektir.

Google Labs’ın kişi analizi yöneticisi Veronica Gilrane, koridorda rahat bir şekilde buluşmayan takım arkadaşlarıyla ilişki kuran taktikleri ve alışkanlıkları analiz etti . 

“İş planlarından sonra sormak veya yüz yüze görüştüğünüzde film incelemelerini değiştirmek doğal hissettiriyor, ancak birbirlerini çoğunlukla video ekranında gördüğünüzde bu bağın oluşturulması daha fazla çaba gerektiriyor” dedi.

Auth0’ın CEO’su ve kurucu ortağı Eugenio Pace, yalnızca dizüstü bilgisayarlar ve esneklik değil, işbirliği, iletişim ve kültürü merkez alan bir çalışma ortamı yaratmanın önemli olduğunu söyledi. Evden çalışma planları, çalışanların bağlanması, ekip eğitimi ve işbirliği için fırsatlar içermelidir.

“Şirketlerin farklı saat dilimi seçenekleriyle düzenli olarak toplantılar düzenliyoruz, çalışanların sizi iki haftada bir tanıma için rastgele eşleştirildiği sanal kahve tarihleri ​​ve diğer birçok şeyin yanı sıra çalışanların başarılarını övmek için bir platformumuz var, dedi.

Uzak çalışanlar arasında olumlu bir kültür geliştirmek, BT liderleri için dokunaklı görünebilir, ancak açık bir güvenlik yatırım getirisi olabilir. Egress’ten içeriden gelen veri ihlallerine ilişkin bir rapor, uzaktan çalışan kişilerin verilerin daha fazla sahiplenebileceğini ve şirketlere daha az bağlılık hissedebileceğini gösteriyor. Bu kombinasyon, içeriden öğrenilenlerin ihlali riskini artırabilir. 

Google’ın 50’den fazla ülkede 150’den fazla şehre çalışanı bulunmaktadır. Bu oyun kitapları, harici ve dahili araştırmalara dayanarak oluşturulmuştur ve telekomünikasyon gibi dağıtılmış iş deneyimleriyle çalışanlara rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.

Kültüre Konstre Olmak

İşyeri teknoloji şirketi Envoy’un başkanı Lynee Luque, uzaktan çalışma genişledikçe onun için en önemli unsurun şirketin kültürünü sağlam tutmak olduğunu söyledi. 

Luque, “Bu hafta, normal ofis happy hour’ımız yerine,” kendi kokteylini yap “happy hour düzenliyor ve herkesi kendi seçtikleri içecekle uzaktan toplanmaya davet ediyoruz.” Dedi.

SVP ve talep üzerine uzaktan yetenek sağlayan bir şirket olan Upwork’teki SVP ve insan kaynakları ve yetenek yeniliği başkanı Zoë Harte, uzaktan çalışmanın kural değil, kural haline geldiğini, çünkü şirketlerin konumdan bağımsız olarak en üst yeteneklerden yararlanmalarını sağladığını söyledi.

“Uzaktan çalışma pratiğinde uzmanlaşmak, kuruluşların konum, pazara çıkış süresi, ölçek, ürün ve hizmet kalitesi veya beceri ve yeteneklerin genişliği gibi sınırları aşmasına yardımcı oluyor.” Dedi.

Hem yöneticiler hem de ekip üyeleri için özel katılım çabaları öneriyor. 

Yeni iletişim taktikleri uygulamak

Video konferans sırasında bazı katılım sinyalleri kaybolur, özellikle toplantı katılımcıları mikrofonu sessize alır veya dizüstü bilgisayar ekranına dikkatlice odaklanır. Sanal toplantıların bu dinamiğiyle mücadele etmek için Google, video toplantılarına yaklaşımınızı değiştirmek için şu ipuçlarını sunar: 

  • Her zaman video feed’inizi paylaşın.
  • Görüntüyü yakınlaştırarak, göz teması kurarak ve reaksiyonlarınızı belirgin bir şekilde ifade ederek video görüşmelerinde açıkça görünür olduğunuzdan emin olun.
  • “Bu hafta sonu ne yaptınız?” Gibi açık uçlu, kişisel bir soru ile toplantılara başlayın. konuşmaya yol açmayan bir evet / hayır sorgusu yerine.
  • Toplantı bir tartışmaya girdiğinde en izole toplantı katılımcısından girdi isteyin.
  • Sohbete girmeye çalışan birini görürseniz durun ve yorumlarını davet edin.

Günlük lojistiğinizi değiştirme

Envoy’daki işyeri teknolojisi başkanı Matt Harris, en iyi fikrin yıllardır uzaktan çalışan uzak meslektaşlarınızdan öğrenmek olduğunu söyledi.

Harris ayrıca başlangıç ​​ve bitiş saatleriyle günlük bir rutin oluşturmayı, yatak odanız veya mutfak masanız olmayan özel bir çalışma alanı ve mola zamanlamaları önerdi.

“Çevrimiçi olsaydı, gerçekleşmedi” zihniyetini kullanın ve toplantı notlarına / gündemine ve paket etkinliklerine kolay erişim sağlamak için iletişim kutusunu yakalamak ve paylaşmak için işbirliği araçlarını kullanın. “Hızlı” teşekkür ederim “çabayı, taahhüdü ve sonuçları tanımanıza yardımcı olur – bağlantı kurmanın kolay bir yoludur.”

Video ve sanal toplantılara daha bilinçli bir şekilde katılmanın yanı sıra, iş arkadaşlarınızın hepsi tek bir yerde olmadığı için lojistiği düşünmeniz gerekecek. 

  • Takım toplantı programınızı tekrar ziyaret edin ve aynı kişiler mesai saatleri dışında katılıyorsa, herkesi karşılamak için dönüşümlü bir program deneyin. 
  • Mesai saatleri dışında katılacak kişileri kabul edin ve “arkadaşça” toplantı zamanlarını yeniden değerlendirin (örneğin Singapur’da sabah 8, Haydarabad’da hala sabah 5’tir).
  • Video konferans üzerinden sanal bir öğün paylaşın, ancak zaman dilimlerini aklınızda bulundurun; bir kişinin öğle yemeği başka birinin ikindi çayı olabilir. 

Yöneticiler ve liderler de akıl sağlığı üzerinde düşünmelidir. COVID-19 hastalığı etrafındaki genel strese ek olarak, çalışanlar, uzaktan çalışma ile birlikte gelen günlük çalışma hayatındaki değişime uyum sağlamakla uğraşacaklar.

BetterUp’ın CIO’su Dr. Gabriella Kellerman, şirketlerin çalışanlarını evde yeni çalışma stresleri konusunda eğitmeleri ve daha sık check-in’leri teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

“Ayrıca ekibinizin stres seviyelerine ve iş ve yaşamı dengeleme yeteneklerine özellikle dikkat etmek isteyeceksiniz – her ikisi de uzaktaki çalışanlar için yerinde olanlara kıyasla acı noktalarıdır,” dedi.

Tele-çalışma deneyimini anlamak için 50.000 çalışanı inceleyen şirket, video ve telefon görüşmelerinin ekip üyeleri arasındaki bağlantıları yönlendirmede en etkili olduğunu öğrendi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir