Facebook Kullanıcı Sözleşmesi Neden Hala Sorunlu

Mark Zuckerberg’in Facebook’un Cambridge Analytica skandalındaki rolünü açıklamaya çalışmasını izlemek   , birçok Amerikalı için Facebook ve diğer platformların gizlilik değişikliklerine yol açan güçlü bir uyandırma çağrısı oldu. Facebook, hizmet koşullarını yıllarca ilk kez güncelledi ve herkesin anlayabileceği basit bir dil kullanmaya çalıştı.

Facebook Kullanıcı Sözleşmesi

Ancak terminolojideki birkaç güncelleme gerçekten Facebook‘un veri toplama politikalarını anlamasına yardımcı oldu mu? Belki de, güncellenmiş yasal anlaşma bile en genç kullanıcılar ( 13 yaşında) için yazılmamıştır .

“Kabul ediyorum” kutusunu işaretlemeden önce çok az insan ince baskıda dolaşıyor.

2012 yılında Siegel + Gale’nin anket sonuçları, yasal anlaşmaların ne kadar kafa karıştırıcı olabileceğini ortaya koydu. İnsanların , çalışmak için  zamanları olan bir anlaşma hakkındaki soruların sadece % 40’ını cevaplayabileceklerini buldu  . 2017 yılında, yüzlerce üniversite öğrencisi  ilk doğan çocuklarına hayali bir sosyal medya platformu vermeyi kabul ettikleri için iki araştırmacı izledi Facebook Kullanıcı Sözleşmesi   (paragraf 2.3.1’deki bir madde). Karmaşık hizmet şartlarının kodunun çözülmesinden daha fazla kaçması muhtemeldir. Peki ne yapılabilir?

Kullanıcı Sözleşmelerini Neden Anlamak Zor?

Mark Zuckerberg  , Facebook Kullanıcı Sözleşmesi politikalarını modern bir kitleye tam olarak açıklamadığını fark ediyor. Şu anda  hizmet şartları , “Deneyimlerinizi kişiselleştirmek için – örneğin, yaptığınız bağlantılar, seçtiğiniz seçimler ve ayarlar ile ürünlerimizde paylaştığınız ve yaptığınız ve paylaştığınız şeyler hakkında – kullandığımız verileri kullanıyoruz” diyor.

Anlaşma gerçekten ne anlama geliyor: “Kişisel bilgilerinizi platformun içinde ve dışında toplayacağız ve sizin için özel olarak reklam pazarlayan reklamverenlere vereceğiz.” Ne yazık ki, kullanıcılar genellikle bunu en son anlayanlar.

Büyük tüketici platformları, bu yasal sözleşmeleri yöneten tüm ekiplere sahiptir , bu da avukatların hala yazdığı anlamına gelir. Avukatlar belgeleri kamuya açık hale getirmek için eğitilmemiştir; onların işi, yasal para cezası veya ödemelerde milyonlarca dolarlık dava açmaktan veya kaybetmekten korumaktır. Okunabilirliği değil, hassasiyeti önemsiyorlar.

Doğruluk tek yol gösterici ışık olduğunda, ince baskılar genellikle uzun, kafa karıştırıcı ve inanılmaz derecede donuk olur.

Bunu azalmış ortalama dikkat süreleriyle eşleştirin ve neden kimsenin yasal sözleşmeleri okumadığını keşfettiniz. Microsoft, dikkat sürelerinin sekiz saniye kadar kısa olduğunu fark etti  , bu da metni okumak için, metni okumak için neredeyse yeterli zaman değil. Ve bu sorun yakında iyileşmeyecek:  Jampp’in araştırmasına göre, dikkat sürelerimiz her yıl % 88 azalıyor.

İşletmeler Neleri İlgilendirmeli

Bir Deloitte araştırması  , insanların% 91’inin yasal sözleşmeleri okumayı kabul etmediğini tespit etti. Bu sayı 18 ve 34 yaşları arasında% 97’ye çıkıyor. Kullanıcıların sadece içeriği anlamalarını değil, ilk etapta okumalarını sağlamak da yüksek bir hedef, ama yapılabilir.

İşletmeler, ne kadar karmaşık olursa olsun, tüketicilerin ürünlerini anlamalarını sağlamak için durmaksızın çalışır. Pazarlama ekipleri izleyicilerini öğrenebilen akıllı insanlar gibi ele alır. Şüphesiz şirketler, kullanıcıların ne için kayıt olduklarını anlamalarına yardımcı olabilir. Böyle bir hedefe ulaşmamanın tek nedeni  , tüketici çıkarlarına dikkat etmeden veri toplama arzusundan kaynaklanacaktır . Başka bir deyişle: açgözlülük.

Tüm ekipler kullanıcı sözleşmeleri geliştirmeye adanmıştır, peki neden diğer tüketiciye bakan departmanların yaptığı gibi temel performans göstergelerini takip etmiyorlar? 

İşletmeler, tüketicilerin anlaşmalarını okuyup okumadıklarını test etmeye başlayabilir. Örneğin, Facebook, kabul et’i tıklamadan önce kullanıcı sözleşmesini okuduğunu ve anladığını kanıtlamak için kullanıcıların birkaç soruyu yanıtlamasını sağlayabilir.

Ancak gerçekçi olarak, hiçbir marka tüketicilere hizmetlerine erişmeyi zorlaştıran barikatları koymak istemez (ve az sayıda tüketici boş zamanlarının ortasında yasal testten memnun kalır). İşletmeler pop-quiz içermeyen bir orta yol bulmalıdır.

Kullanıcı Sözleşmelerini Daha Kullanıcı Dostu Hale Getirme

Tüketicilere şeffaflık göstermek ve güven inşa etmek isteyen etik işletmeler, kullanıcı sözleşmeleriyle başlamalıdır. Nasıl yardımcı olabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  • ·  Hizmet şartlarınızı çevirin.Hukukçuyu bir sütuna, daha basit açıklamaları başka bir sütuna koyun. Kullanıcıların her şeyin yan yana olduğunu anlaması daha kolay olacaktır. İşte bir örnek .
  • ·  AI yazılımı uygulayın.AI ile, dilinizi ayarlamak ve etkileşimi artırmak için KPI’ları ölçebilir ve izleyebilirsiniz. Uygulama geliştiricileri ve kullanıcı deneyimi uzmanları yapay zekaya bayılıyor  çünkü problemleri tespit ediyor  ve çözümler üretmeye yardımcı oluyor.
  • ·  Kullanıcılar için yasal güncellemeleri açıklayın.
    Sadece güncellediğinizi onlara bildirmeyin – ne  yaptığınızı açıklayın . Gizlilik politikanızı güncellüyorsanız, kullanıcılara nelerin değiştirildiğini açıklayan kısa bir paragraf gönderin.

İnsanlar platformları ve hizmetleri nerede ve nasıl kullanacaklarını ayarlama hakkına sahip olmalıdır.

Tüketici kafa karışıklığını önlemek ve işletmenizle ilgili olumsuz varsayımları önlemek için, üçüncü taraflardan veri toplama yöntemlerinizi kamuoyunun öğrenmesine izin vermeyin . Proaktif olun, şeffaflığı gösterin ve bu kullanıcı dostu yasal sözleşmeleri oluşturun.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir