Google’da En İyi Performans Gösteren İçerik Nasıl Oluşturulur

Pazarlamacıların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, içeriklerini hak ettiği dikkati elde etmektir. Nedeni basit. Hiç kimse içeriğinizi okumuyorsa, içerik pazarlamasında başarılı olma şansınız yoktur . Bu yayında, kitlenizle etkileşime girecek ve veri ve araştırmaya dayalı olarak Google’da üst sıralarda yer alacak içeriği nasıl oluşturacağınızı tam olarak göstermek istiyorum.

Arama Trafiği Pazarlamacılar için Neden Önemli?

Arama trafiği gerçek bir anlaşma ve size neden hemen anlatacağım. Ama ondan önce, size şunu sormama izin verin:

En son çevrimiçi bir şey satın aldığınızda, en sonunda yerleştiğiniz ürüne gelmeden önce hangi işlemi yaptınız?

Muhtemelen seçeneklerinizin tam olarak ne olduğunu öğrenmek için bir Google araması yapmış olmanız ve aralarında en iyisi hangisidir. 

Çoğu kişi için, çevrimiçi arama yapmadan önce yaptıkları ilk şey Google aramasıdır. Bu , içeriğinizle harika sonuçlar elde etmek isteyen ciddi bir pazarlamacıysanız , Google’da sıralamak için çok çalışmanız gerektiği anlamına gelir .

Rand Fishkin tarafından yapılan araştırma , Google’ın çevrimiçi trafiğin yaklaşık% 57,8’ini ifade ettiğini gösteriyor. Bunu sırasıyla% 5.2 ve% 4.8 yönlendirme trafiği ile Facebook ve YouTube izliyor.

Görüntü Via Sparktoro

Fishkin’in araştırması, Google’ın içeriğinizi çevrimiçi ortamda keşfetmesini sağlama konusunda hala yenilecek bir platform olarak kaldığını gösteriyor.

Google trafiği yalnızca diğer kaynakları gölgede bırakmakla kalmaz, aynı zamanda sürekli yükselişte de kalır.

Göre BuzzSumo İçerik Eğilimler Raporu , Google sosyal medyadan trafiğe kıyasla yayıncılara kadar trafik iki kat gönderir.

google trafik istatistiği
Google Trafik İstatistikleri
BuzzSumo üzerinden resim

Yukarıdaki grafikte, arama motorlarından (özellikle Google) gelen trafiğin, içeriğinize trafik oluşturmanın en etkili, güvenilir ve tutarlı yolu olduğunu görebilirsiniz.

Google’ı İçeriğiniz İçin Trafik Oluşturma Aracına Dönüştürme

Çoğu pazarlamacı artık içeriklerine organik trafik oluşturmak için Google’a yöneliyor. Bu nedenle, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) bir üst nokta için rekabet artmaya devam ediyor. 

SERP’ler, rakiplerinizi geride bırakmak ve bu ziyaretçileri Google’dan web sitenize çekmek için daha fazla şey yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Bilime göre Google’da üst sıralarda yer alan içerik oluşturmak için atmanız gereken adımlar şunlardır .

Adım # 1: Uzun Biçimli İçerik Yayınlama

500 kelimelik bir makale yayınlayabileceğiniz ve Google’ın ilk sayfasında üst sıralarda yer alabileceğiniz günler geride kaldı. Bugünlerde durum böyle değil. Bunun nedeni, kullanıcıların daha akıllı olmaları ve karşılaştıkları belirli sorunları çözmek için derinlemesine giden içeriği takdir etmeleridir.

Bu nedenle Google, uzun biçimli içeriği ödüllendirir ve onları ilk sayfada üst sıralara yerleştirir. SEMrush tarafından yapılan son araştırmalar bunu desteklemektedir. Araştırma ekibi, içerik uzunluğu ile sosyal paylaşımlar, geri bağlantılar ve trafik arasında bir ilişki olduğunu buldu.

form içeriğinin sıralamaya ne kadar yardımcı olduğu
SEMrush ile görüntü

700.000’den fazla makalenin anketine göre, 3.000’den fazla kelimeye sahip içeriğin daha kısa içerikten daha iyi performans gösterdiğini buldular. Aslında araştırma, uzun biçimli içeriğin üç kat daha fazla trafik, dört kat daha fazla sosyal paylaşım ve üç buçuk kat daha fazla geri bağlantı aldığını gösteriyor.

Benzer araştırmada, Backlinko 912 milyon blog gönderisini analiz etti ve içerik uzunluğu ile geri bağlantılar arasında bir ilişki olduğunu gözlemledi. 

Araştırma, en az 3.000 kelimeye sahip içeriğin, 1000 kelimeden daha kısa içeriğe kıyasla ortalama% 77.2 daha fazla geri bağlantı elde etme eğiliminde olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle, bu tür içerik genellikle Google’ın ilk sayfasında üst sıralarda yer alır.

Orbit Media, geçtiğimiz günlerde “ Blogging Nasıl Değişti ” ile ilgili yıllık araştırmalarını da yaptı ve içerik uzunluğu konusunda ilginç bir sonuca vardı.

uzun form içeriği neden önemlidir?
Aracılığıyla Görüntü Yörünge Medya

2019’daki ortalama blog gönderisinin yaklaşık altı yıl önce ortalama blog yazısı uzunluğundan% 53 daha uzun olan 1.236 kelime olduğunu buldular. Sadece bu da değil, 2.000’den fazla kelimeyle içerik yayınlayan blogcular, almayanlardan yaklaşık% 55 daha fazla sonuç aldıklarını bildiriyorlar.

Aşağıdakilerden, uzun biçimli içeriğin, içeriklerini Google’da sıralamak isteyen herhangi bir pazarlamacı tarafından kullanılması gereken bir strateji olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca, uzun biçimli içerik yayınlayarak:

  • Alanınızda uzman ve otorite olarak bilinir olun.
  • İçeriğinizi ilgi çekici hale getirin ve paylaşmaya değer olun.
  • SERP’deki hedef anahtar kelimeleriniz için yüksek sıralama.
  • Marka bilinirliğinizi artırın.
  • İşletmeniz için daha fazla kitle kazanın.

2. Adım: İçeriğinizi Uygun Şekilde Yapılandırın

İçeriğinizin yapısı, Google gibi arama motorlarında nasıl performans göstereceğini de belirler. Bunun nedeni, içeriğin yapısının kullanıcı deneyimini ve sonunda blogunuzda geçirdikleri zamanı etkilemesidir. 

İçeriğiniz iyi yapılandırılmışsa, bununla karşılaşan herkesin okuması zaman alır. Bu şekilde Google’a bunun alakalı bir makale olduğunu gösterecek ve arama motorunda iyi performans gösterecektir. Aksi takdirde, içeriğiniz katı arama trafiği rekabetinde hayatta kalamaz.

Her işletmenin günlük görevlerini etkili bir şekilde yönetmesi gerektiği gibi  , içeriğinizi uygun şekilde yapılandırmanızı sağlamak da iyi bir uygulamadır, pazarlamacı olarak kabul etmelisiniz.

Yukarıda belirtilen SEMrush araştırması, bir içeriğin genel performansı ile H2, H3 ve H4 etiketlerinin kullanımı arasında güçlü bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Hem H2 hem de H3 etiketlerine sahip iyi yapılandırılmış içeriğin Google’da yüksek performans gösterme olasılığının daha yüksek olduğunu buldular.

Aslında, H2 ve H3 etiketlerine sahip içeriğin% 36’sı trafik, paylaşım ve geri bağlantı açısından daha iyi sonuç vermektedir.

Yukarıdan, içeriğinizi yapılandırmanın Google’da iyi performans göstermesine yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

İyi bir içerik yapısı ile:

  • Arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu okumasını ve anlamasını kolaylaştırın.
  • Kullanıcıların içeriğinizde sorunsuz bir şekilde gezinmesine ve sindirmesine izin verin.
  • Sıralamanızı ve kullanım kolaylığınızı artırın.

3. Adım: Başlığınızın Yaklaşık 14+ Kelimeden Uzun Olduğundan Emin Olun

Sizin içerik başlık Google’da bir üst düzey performanslı içerik yapımında önemli bir rol oynar. Yukarıda değinilen SEMrush araştırmasında, içeriğinizin başlığının (H1) aldığı etkileşimi ve trafiği etkilediğini de buldular.

Özellikle, daha uzun başlıklara (en az 14 kelime) sahip makalelerin, daha kısa başlıklara (yaklaşık yedi ila on kelime uzunluğunda) kıyasla iki kat daha fazla trafik, iki kat daha fazla paylaşım ve beş kat daha fazla geri bağlantı aldığını buldular.

Yukarıdaki Backlinko araştırması da bu gerçeği destekliyor. Bulgu, başlık uzunluğu ile sosyal paylaşımlar arasında bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Bunun anlamı, başlığınız ne kadar uzun olursa insanların sosyal medya platformlarında paylaşma olasılığı o kadar yüksektir.

Araştırma, yaklaşık 14-17 kelimelik bir başlığa sahip içeriğin, daha kısa başlığa sahip olanlardan daha yüksek (yaklaşık% 76,7) performans gösterdiğini gösteriyor.

Yukarıdan, başlık oldukça uzunsa içeriğinizin daha iyi performans gösterme olasılığının daha yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Uzun bir başlıkla:

  • Kullanıcıların içeriğinizin ne hakkında olduğunu tam olarak anlamalarını sağlayın. Bu onları okumaya ve muhtemelen paylaşmaya iter.
  • İçin bir fırsat var sizin için rütbe istediğiniz anahtar kelimeleri içerir . Bu şekilde, yüksek sıralama şansınız daha yüksektir.

Sonuç 

Google’daki hedef anahtar kelimeler için yüksek sıralama , birçok pazarlamacı için eski bir görevdir. Anlaşılır şekilde, SEO endüstrisi gelişiyor ve rekabet artmaya devam ediyor.

Bu yayında, içeriğinizin Google’da yüksek performans göstermesini sağlayacak kanıtlanmış üç (3) strateji sizinle paylaştım . Bunlar, içeriğiniz için hemen sonuç almak üzere şimdi uygulayabileceğiniz bilime dayalı ipuçlarıdır.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
6

Tüm Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir