NTSB, Model 3 Kilitlenme Raporunda Tesla Autopilot Tasarımını Eleştirdi

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB), Tesla Model 3 ile Florida’daki Delray Beach’teki bir yarı kamyon arasındaki çarpışmayı içeren ölümcül 2019 kazası hakkındaki nihai raporunu yayınladı . NTSB, her şeyden önce yarı kamyon sürücüsünde kazayı suçlarken, Tesla’yı da eleştiriyor.

Raporda, kazaya katkıda bulunan faktörlerden birinin Tesla’nın Autopilot yazılımının çarpışma gecesinde karşılaştığı yol koşullarını ele almak üzere tasarlanmadığı belirtildi. Delray Beach kazasının meydana geldiği beş kilometrelik otoyolda yaklaşık 34 kavşak ve araçların trafiğe katılabileceği özel garajlar var. Ajans, Tesla’nın analizinin Autopilot’un, Model 3’ün yoluna ilerlerken kamyonu “tehdit” olarak görmediğini, çünkü geçiş trafiğinin sorun olmadığı yerlerde sınırlı erişime sahip otoyollarda gezinmek için tasarlandığını söyledi. Model 3 sürücüsü belirli bir durumda Autopilot’u açamadığı veya sistem yola dikkat ettiklerinden emin olsaydı, kaza önlenmiş olabilir.

Raporda, “Kazaya katkıda bulunan, Tesla’nın sürücü tarafından devreden çıkmasına izin veren kısmi otomasyon sisteminin operasyonel tasarımı ve şirketin sistemi kullanımını tasarlandığı koşullarla sınırlamamasıydı.”

Ajansın Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) için de bazı seçenekleri vardı. Bir kez daha regülatörü, otomobil üreticilerinin Seviye 2 otonom araçlarına doğru güvenlik özelliklerini dahil etmelerini sağlamanın bir yolunu geliştirmedikleri için eleştirdi. NHTSA, NTSB’nin yapamayacağı bir şey olan güvenli olmayan araç teknolojisi için geri çağırma yapabilir.

NTSB, Apple geliştiricisi Walter Huang’ı öldüren kazanın ilk bulgularını açıkladığında geçen ay Tesla’yı da eleştirdi . O zamanlar, otonom sürüş sistemlerinin kötüye kullanılmasını zorlaştırmak için 2017 yılına kadar otomobil üreticileri ile temasa geçtiğini söyledi. NTSB başkanı Robert Sumwalt, “Ne yazık ki bir üretici bizi görmezden geldi ve bu üretici Tesla.” Dedi. “Öneri alıcılarının 90 gün içinde bize yanıt vermesini istiyoruz. Tek istediğimiz bu. Ama bu öneriler Tesla’ya gönderildikten ve 88. gün boyunca hiçbir şey duymadık. Hala bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir