PlayStation 5 Teknik Özellikleri

Yeni konsol, Xbox Series X’e anında yükleme süreleri ve 3D ses ile rakip olacak.

Büyük resim: Microsoft’un yeni konsolu gibi, Sony de PlayStation 5’i egzotik bir silikon mimarisi ve yeni nesil olarak adlandırılmaya değer yenilenmiş bir bellek ve depolama mimarisi ile gerçek bir nesil sıçrama gibi hissettirmek için çok çaba harcadı.

Microsoft, son zamanlarda ortaya tam özelliklere ve Xbox Serisi X iç tasarım detayları ve şimdi Sony’nin var dönüş . İkinci şirket PlayStation 5 ile biraz daha gizli kaldı ve sadece eski oyunlar için geriye dönük uyumluluk ile birlikte 4K, 120 Hz ve ışın izleme desteği gibi küçük fragmanları atıyor.

Tıpkı Xbox Series X gibi, PlayStation 5, 2,23 Ghz’de çalışan ve 10,28 teraflop FP32 sunabilen 36 işlem birimi olan özel bir AMD GPU ile eşleştirilmiş, 3,5 GHz’e kadar hızlandırılmış sekiz çekirdekli bir AMD Zen 2 CPU ile güçlendirilmiştir. işleme gücü. Japon şirketi, PS4 ile karşılaştırmanın adil olmayacağını söylüyor, ancak dikkat çeken bir şey, Microsoft’un yeni Xbox’ının toplam 12 teraflop pik FP32 işlem gücü için daha fazla bilgi işlem birimine sahip olacağı.

Sony’nin termal sorunları önlemeye yönelik çözümü, daha düşük saat hızına sahip daha fazla işlem birimi yerine daha yüksek saat hızına sahip daha az sayıda işlem birimi kullanmaktır. PlayStation 5 baş mimarı Mark Cerny, bu yapılandırmanın çoğu oyunda geometrinin hesaplanmasında daha etkili olduğunu kanıtladı ve oyun geliştiricilerin daha az sayıda hesaplama birimini yararlı çalışmalarla doldurmak için daha kolay zamanları var.

Yeni RDNA 2 GPU işlem birimleri, PlayStation 4’dekinden yüzde 62 daha yüksek transistör sayısına sahipken, aynı zamanda çok daha yüksek bir saat hızında çalışıyor – termal ve güç zarfında kalmak için düşmesi gereken durumlar için tasarruf edin.

Sony, bu teknolojiyi “güçlendirme” olarak adlandırıyor, ancak çalışma şekli benzer şekilde adlandırılan teknolojilerden farklı. Şirketin bunu tanımlama şekli, PlayStation 5’in ortam ve çalışma sıcaklıklarından bağımsız olarak sabit bir performans hedefi elde etmek üzere tasarlanmasıdır.

Bu, sabit bir frekansta çalışmanın ve gücün iş yüküne bağlı olarak değişmesine karşın, iş yükünden bağımsız olarak sabit bir güç tüketimi elde etmek için değişken frekanslarda çalışan CPU ve GPU arasında bazı akıllı güç bütçelemesini içerir. Ayrıca, geliştiricilerin genel performansı etkileyen güç tüketimi artışları hakkında daha az endişe duymaları gerektiği anlamına gelir, bu da Xbox Series X ile hala gerekli olacak bir çaba.

Sony aslında, Xbox X serisinde kullanılandan daha kötü görünmesine rağmen GPU’dan daha fazla performans elde edebileceğini söylüyor. Şirket, bazen kullanılmayan güç bütçesinin yeniden yönlendirilmesini gerektiren aynı 4K 60/120 Hz performans hedefini vaat ediyor. CPU’dan GPU’ya daha fazla piksel iterken, saat hızları en fazla yüzde iki veya üç oranında düşecek, bu da nispeten küçük.

PlayStation 5’teki GPU, tıpkı Xbox Series X’teki gibi AMD’nin yaklaşan PC GPU’larıyla benzerlik gösteriyor. Bu, doğrudan gölgelendiriciler aracılığıyla hızlandırılmış ışın izleme desteğine sahip olduğu anlamına geliyor ve Cerny, “PS5 başlığı zaten gördüğünü” bu, yalnızca mütevazı performans maliyetleri olan karmaşık animasyonlu sahnelerde ışın izleme tabanlı yansımaları başarıyla kullanıyor. “

Microsoft, yeni nesil konsolların, hızlı oyun yükleme süreleri elde etmek için bellek ve depolama mimarisinin nasıl optimize edilebileceğini ve geliştiricilerin büyük dokulara sahip karmaşık sahneleri haşhaş veya benzeri olmayan daha verimli bir şekilde oluşturmalarını sağlamayı yeniden düşünmeyi gerektirdiğini düşünmüyor. sorunlar.

Sony, tescilli 12 kanallı mimari sayesinde çok daha yüksek aktarım hızlarına ulaşan sadece 825 GB (Xbox X Serisi’nde 1 TB’a kıyasla) daha küçük bir SSD kullanıyor. Belirtilen hız saniyede 5,5 GB, bu da PlayStation 5’in 16 GB GDDR6 RAM’ini sadece birkaç saniye içinde doldurmak için yeterli.

Denetleyici dört şeritli bir PCI Express 4.0 arabirimi kullanır ve bu G / Ç görevine ayrılmış dokuz Zen 2 CPU çekirdeği gücüne sahip olduğu varsayılan ZLIB ve Kraken veri formatları için özel bir açma bloğuna sahiptir. Ayrıca, SSD ve RAM arasındaki veri aktarımlarını yöneten ve ek bir performans darboğazını kaldıran özel bir DMA denetleyicisi kullanır.

Microsoft’un Xbox Series X ile yaptığı gibi Sony, aynı zamanda geleneksel dosya sistemi sınırlamalarını, iki G / Ç eş işlemcisinin nezaketini, bir tutarlılık motorunu ve birlikte çalışan bir çip üstü RAM’i kullanan birkaç numara kullanır önbellekteki eski verilerin temizlenmesi gerektiğinde ve depolama altsisteminin diğer G / Ç işlemlerini yapmakla meşgul olması gibi GPU’yu tipik olarak tıkanmış durumları yönetir.

Geliştiriciler için iyi haber, tüm bunların dışarıdan müdahale olmadan gerçekleştiği için tüm bunların nasıl çalıştığı konusunda cesur endişe duymaları gerekmemesidir. Cerny, “sadece orijinal, sıkıştırılmamış dosyanızdan hangi verileri okumak istediğinizi ve nereye koymak istediğinizi ve tüm yükleme işleminin görünmez bir şekilde size ve çok yüksek hızda gerçekleştiğini belirtin.”

Orada PlayStation 5, standart NVMe sürücülerinin kullanıcı kurulumunu da destekliyor, ancak Cerny, şirketin 4 TB PCIe 4.0 SSD’ye yayılmadan önce hangi sürücülerin uyumlu olduğunu bilmenizi sağlamak için bir sertifikasyon programı açması gerektiğini söylüyor .

Bunun nedeni, Sony’nin uygulamasının, NVMe standart şartnamesinde yalnızca ikisinin aksine geliştiricilere altı öncelik düzeyi tahkim sunmasıdır. Bu nedenle, daha fazla dahili depolama istiyorsanız, şirketin tescilli SSD’si kadar hızlı olmayacak ve bunun üzerine mevcut alana fiziksel olarak sığması gerekecek.

Son olarak, Sony ses işlemeyi geliştirmek için önemli miktarda zaman ve mühendislik çabası harcadı. Şirket, benzeri görülmemiş 3D ses kalitesi sunmak için Tempest Engine adlı bir şey yarattığını söylüyor. Bunu, PSVR’nin “elli oldukça iyi ses kaynağını” destekleyen ısmarlama ses yonga setini alarak ve yüzlerce gelişmiş ses kaynağını destekleyen yeni bir motor tasarlayarak yaptı.

Şirketin yeni ses işleme ünitesi, doğru ses konumlandırması elde etmek için karmaşık algoritmalar çalıştırabilir ve Kafa ile İlişkili Aktarım Fonksiyonu olarak adlandırılan her oyuncuya bağlı özel bir masaya dayanır. Sistem, insan işitmesinin nasıl çalıştığına dayanır ve kulağınız için en uygun modeli oluşturmak için bir sinir ağı kullanır.

Bu amaçla, yeni SPU sekiz AMD Jaguar APU çekirdeğine eşdeğer işleme gücüne sahiptir. Bununla birlikte, Cerny, geliştiricilerin herkesin evde sahip olduğu tüm farklı ses kurulumları için bu önemli kalite geliştirmelerini sunmasının yıllar olacağını söylüyor.

Sony, PlayStation 5’in görünümünü ortaya koymadı ve fiyat şirketin kendisi için bile belirsiz. Eğer yeni logosu herhangi bir göstergesidir, yeni konsolun genel tasarımı çok farklı olacak değildir.

Endüstri gözlemcilerinin bu ayın başlarında söylediklerine dayanarak, en azından bu yılın sonuna kadar , koronavirüs pandemisinin neden olduğu birçok üretim gecikmesinden dolayı beklemek zorunda kalacağız .

Tüm Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir