Plazma Ark Kaynağı Nedir? Nasıl Yapılır?

Öncelikle Plazma Ark Kaynağı Nedir ? Sorusuyla başlayalım;

Plazma ark kaynağı (Plasma arc welding) tig kaynağına benzer. Giderek artan ve sürekli geliştirilmeye çalışılan günümüz sanayisinin vazgeçilmezlerinden bir tanesidir. Ergitmeli ark kaynaklarında, yüzeyde kaynak banyosunun genişliği genellikle 5-10 mm arasında değişmektedir. Bu genişlik arkta elde edilen ısının gerilime, akım şiddetine ve kaynak hızına bağlı olarak 40-80 mm’2 lik bir alan aralığında dağıldığı anlamına gelmektedir. Isı, bağlantıya doğru aktıkça, kaynak banyosunu karakteristik fincan tabağı şeklindeki profili almaktadır. Kaynak dikişinin oluşturulmasında kökten farklı diğer bir yaklaşım, daha modern bir grup kaynak işlemin kullanılmasıdır. Bu yöntemlerden bir taneside Plazma ark kaynağıdır.

Plazma Nedir ?

Plazma terimi, iyonlaşmış bir gaz kütlesi anlamına gelmektedir. Bir gaz, pozitif iyonlarıyla negatif yüklü elektronlarına ayrışmaya yeterli yükseklikte bir sıcaklığa ısıtıldığında plazma oluşur. Bu ayrışmayı oluşturmak için bir enerji gerekir ve kaynakta bu enerji arktan sağlanır. Ark sütununun merkezindeki gaz, oluşan sıcaklıklara ayrışır ve plazma yaratır. Bu gaz ark sütunundan uzağa doğru akarken nötr atomlar oluşturmak üzere yeniden birleşir ve bu sırada ortama sis enerjisi sağlar.

Plazma ark kaynağı kısımları

  1. Kaynak akım üretici
  2. Kaynak pensi (torcu)
  3. Kontrol ünitesi veya sistemi
  4. Soğutma ünitesi (soğutma su ile yapılmaktadır)
  5. Plazma ve koruyucu gaz sağlama sistemi.

Plazma Ark Kaynak Torcu

Geleneksel TIG ve Plazma Ark Kaynağı

Ark sütunu çan şeklindedir ve gaz koruması altında serbestçe hareket edebilir. Ark, su soğutmalı bakir bir meme tarafından sarılı ise daralır ve TIG kaynağında kullanılan tungsten arkından el edilen sıcaklıklar 11.000 °C iken, buradaki sıcaklık 20.000 °C civarına yükselir.

Plazma Ark Kaynağında Hangi Gazlar Kullanılır ?

Beğeni:
3 0
Görüntülenme:
47
Kategori:
Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir