Python’da Google Analytics Kullanıcı Silme API’sı

Google Analytics için kullanıcı silme API’sı, kullanıcı verilerini silmenize olanak tanır. Bu yazıda, API’nın ne yapmanıza izin verdiği ve API’yi Python’da nasıl kullanabileceğiniz hakkında kısa bir giriş yapacağım.

Nasıl çalışır

Resmi belgeler aşağıdaki gibi API açıklar:Google Analytics Kullanıcı Silme API’sı müşterilerin belirli bir kullanıcı tanımlayıcıyla ilişkili verilerin silinmesini işlemesine olanak tanır.

Burada iki şey önemlidir: belirli bir kullanıcı tanımlayıcısı ve kullanıcı tanımlayıcısının kendisiyle ilişkili veriler.

Silebileceğiniz veriler, Google Analytics’in bir kullanıcıyla doğrudan tanımladığı verilerle sınırlıdır. Bu, Kullanıcı Gezgini raporunda gördüğünüz verileri içerir. Bu , toplanmış verileri içermez .

Raporlarınızda görmek istemediğiniz verilerin bir örneğini ele alalım:Sayfa raporlarınızda e-posta adresleri aldınız.

Bu verileri kaldırmak istiyorsunuz. Ve şöyle düşünebilirsiniz:Sadece gerçekleştiği oturumların istemci kimliklerini arayacağım ve Kullanıcı Silme API’sı ile verileri sileceğim.

Bu API bunu yapmanıza izin vermiyor.

Kullanabileceğiniz kullanıcı tanımlayıcıları İstemci Kimliği ve Kullanıcı Kimliği’dir. Müşteri Kimliği bir çerez değeridir ve bu nedenle gerçek hayattaki bir kullanıcının birden fazla değeri olabilir. Kullanıcı Kimliği genellikle bir kullanıcının (örneğin bir CRM sisteminden) benzersiz bir tanımlayıcısıdır ve gerçek hayattaki bir kullanıcının genellikle yalnızca bir tanesidir.

Başka bir deyişle: Kullanıcı Silme API’sı, Google Analytics’te (Müşteri Kimliği ve Kullanıcı Kimliği) çekmenize izin verilen kişisel verileri ve bu tanımlayıcılarla ilişkili verileri silmenize olanak tanır.

Python için ayarlayın

API’nın teknik dokümantasyonu en iyi ihtimalle sınırlıdır. Neyse ki, Google Analytics API v3’ün bir parçasıdır. Bu, Python için çalışan bir komut dosyası oluşturmayı denemek için Python’daki API’nin raporlama bölümündeki deneyimimi kullanmamı sağlıyor. Oldukça kolay olduğu ortaya çıktı. Zaten işlevsel bir analiz hizmeti nesnesine sahip olduğunuzu varsayarsak (projemde aradığım analytics  ), kullanabileceğiniz kod şu kadar kolaydır:

def delete_user_by_id_type_and_id_value_from_property_id(id_type, id_value, property_id):  
 deletion_request = analytics.userDeletion().userDeletionRequest().upsert(
  body={      
   'kind': 'analytics#userDeletionRequest',      
   'id': {        
    'type': id_type,        
    'userId': id_value,      
   },      
   'webPropertyId': property_id,    
  }
 ).execute()  
   
 print(deletion_request)

Kod, isteği başarıyla gönderilip gönderilmediğini görebilmeniz için isteği yazdırır. Şimdi tek yapmanız gereken işlevi doğru değerlerle çağırmaktır:

delete_user_by_id_type_and_id_value_from_property_id(	
 id_type='CLIENT_ID',  
 id_value='1543358643.1574329799',	
 propertyId='UA-43136363-2'
)

Verilerin bir kısmının 72 saat içinde silindiğini unutmayın. Kullanıcı ile ilişkili verilerin tamamen silinmesi iki aya kadar sürebilir. Google’ın dokümanlarındaki bu not gerçekten önemlidir:

BigQuery dışa aktarma özelliğini kullanırsanız, orada kendi silmelerinizi de işlemelisiniz.

Beğeni:
0 0
Görüntülenme:
5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir