Steam Oyun İade Nasıl Yapılır? Steam Oyun İade Şartları Nelerdir?

Steam oyun iadesi nasıl yapılır? Steam oyun iade nedir? Steam oyun şartları nelerdir? Steam oyun iade işlemi nedir? Steam oyun iade etmek.

Bilgisayar oyunları dediğimizde aklımıza ilk gelen platform olan steam CD ile oyun yüklemeyi tarihe gömdü. Steam, şu an için dünyanın en büyük oyun platformlarından birisi olarak geçiyor. Gün geçtikçe ülkemizde de orijinal oyun satışı artarken, bir de bu oyunları beğenmezsek iade etme imkanımız var. Peki Steam oyun iade nasıl yapılır?

Steam Oyun İadesi Var Mı?

Steam, bilindiği üzere oyun üreticileri ile anlaşıp kendi bünyesinde satışını yapan bir platform olarak nitelendirilebilir. Yalnızca oyun değil, video ve yazılım satışı da yapan platform, yoğun miktardaki kullanıcısı ise bu konuda tekelleşmeyi başarmıştı. Her ne kadar şimdilerde alternatif platformları çıkmaya başlasa da, bu durum ile birlikte kullanıcı dostu yarışlar başladı.

Her ne kadar bir oyun satın almadan önce birçok oynanış videosu izleyip incelemelerini okusak da, bazen beklediğimiz keyifi alamıyor olabiliriz ya da bilgisayarımız oyunu çalıştırmıyor olabilir. Peki bu gibi durumlarda ne yapmamız gerekiyor? Tabii ki paramızın boşa gitmesini istemiyorsak oyunu geri iade edebilmek isteriz. Steam de bu konuda biz kullanıcıları düşünüp böyle bir imkan sunuyor. Tabii ki bunun için belli şartları karşılıyor olmamız gerekiyor.

Steam oyun iade etme şartları nelerdir? Steam iade koşulları – Steam oyun iade nasıl yapılır?

Siz şimdi gidip bir tişört alıp, sonrasında iade isteseniz bile karşınıza belli başlı şartlar ve prosedürler çıkacaktır. Steam’de de durum bu şekilde işliyor. Evet istediğimiz oyunu iade edebiliyoruz ancak bunun için belli şartların karşılanıyor olması gerekiyor. Peki bu koşullar nelerdir?

Aslında genel olarak iki şartımız var diyebiliriz. Bunlardan birincisi oyunu satın aldıktan sonra 14 gün geçmemiş olması. Yani oyunu satın aldığımız günden itibaren 14 gün içerisinde iade etme hakkımız var. 15. günde herhangi bir iade imkanı bulunmuyor.

İkinci olarak ise iade etmek istediğimiz oyunu maksimum 2 saat oynamış olmamız gerekiyor. Yani bir oyunu 2 saat 1 dakika oynamışsak bu oyunu iade etme imkanımız bulunmuyor.

Son bir şart ise oyunu Steam üzerinden satın almış olmamız gerekiyor. Yani herhangi bir üçüncü parti platformlardan Steam oyun kodu olarak aldığımız oyunları iade etme imkanımız hiç olmuyor.

Steam oyun iade nasıl yapılır?

Aslına bakıldığında Steam oyun iadesi için yapmamız gerekenler çok basit denebilir. Bunun için öncelikle Steam masaüstü uygulamasında, web sitesinde ya da mobil sürümde kullanıcı girişi yapmanız gerekiyor. Biz işlemleri uygulama üzerinden göstereceğiz.

Öncelikle uygulamada kütüphane menüsüne geliyoruz.

Kütüphaneye geldiğimizde iade etmek istediğimiz oyunu seçtikten sonra kırmızı ile göstermiş olduğumuz “Destek” seçeneğine tıklıyoruz. Destek butonuna tıkladıktan sonra karşımıza farklı bir sayfa açılacak ve “Bu ürün ile ilgili yaşadığınız sorun nedir?” yazısının altında aşağıdaki gibi seçenekler olacak.

İade işlemi bu kadar. Eğer tüm şartları karşılıyorsanız bir süre sonra iade işleminiz Steam cüzdanına yapılacaktır.

Steam oyun iade etme süresi ne kadar? Steam para iadesi ne kadar sürüyor?

Evet, bu aşamaya kadar geldiğimize göre iade etme işlemlerini tamamladık. Peki bundan sonra ne olacak? Bekleyeceğiz. Evet, tüm yapmamız gereken bu. Biz beklerken arka planda iade talebi için küçük bir inceleme yapılıyor. Eğer iade için uygun şartlar karşılanıyorsa iade talebi kabul ediliyor.

Steam oyun iade talebinin incelenme süresi ortalama olarak 1 hafta sürmektedir. Ayrıca iade talebiniz onaylandıysa paranın hesabınıza gelme süresi de bunun üzerine 1 hafta içerisinde gerçekleşiyor. Yani toplamda iade talebi oluşturduktan 2 hafta sonra paranızı geri alabiliyorsunuz.

Steam oyun iadesi hakkında bilmemiz gerekenler bunlar. Eğer aklınıza takılan herhangi bir durum olursa bunu yorumlarda belirtebilirsiniz. Ayrıca farklı konularda “Nasıl Yapılır?” içeriği için yine yorumlarda istekte bulunabilirsiniz.

Buradan kendiniz için en uygun sorunu seçmeniz gerekmektedir. Küçük bir tüyo olsun, yukarıda belirttiğimi iade şartlarını karşıladığınız müddetçe hangi sorunu belirttiğiniz bir önemi yok.

Bu aşamada karşınıza 2 seçenek çıkacak. Üst taraftaki seçenek, oyunun destek birimi ile iletişime geçmemizi sağlarken, kırmızı ile işaretlediğimiz seçenek ise oyunun iade talebini oluşturmamızı sağlıyor. Yani kısaca bu kırmızı ile işaretlediğimiz seçeneğe tıklıyoruz.

Tüm Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir