UX Tasarımcıları ve Etkileşim Tasarımcıları için En İyi 20 Kitap

Kullanıcı deneyimi tasarımı hızla büyüyen bir endüstridir ve her zaman daha fazla yetenek için yer vardır . Sadece kendi projeleriniz için UX tasarımını öğrenmek veya web tasarım müşterilerinizin web sitelerini geliştirmelerine yardımcı olmak isteyebilirsiniz.

İşte burada harika UX kitapları devreye giriyor ve bu yazı için UX’in temel ve ötesindeki her şeyi kapsayan en iyi başlıkları seçtim.

En İyi Başlangıç ​​UX Kitabı

Kullanıcı deneyimi tasarımında yeni olan herkes nereden başlayacağından emin olmayabilir. Kişisel olarak UX Kitabı’nı tavsiye ederim çünkü teoriden ziyade pratik alıştırmalara yoğunlaşıyor.

Bu kitap kesinlikle yaklaşık 1000 sayfa uzunluğundadır. Halatları öğrenmek ve UX tasarım ilkelerini uygulamaya koymak için gerçekten en iyi kitap.

Kullanıcı Hikayesi Eşleme

Öykü haritalama süreci, birçok UX tasarım çevresinde konuşulan bir şey değildir. Her proje için yapılandırılmış benzersiz bir vizyonla, çoğunlukla kullanıcı tasarımına yukarıdan aşağıya bir yaklaşımdır .Bu vizyonu kullanıcıların gerçekleştirmesi gereken hedeflere ve belirli eylemlere ayırabilirsiniz. Jeff Patton’un Kullanıcı Hikayesi Haritalaması bu konudaki fiili kitaptır ve sizi projelerinizle hikaye haritalamasının nasıl yapılması gerektiğini düşünmeye zorlayacaktır.

Öykü eşlemeyle ilgili bir şey, bunun herhangi bir son hedefe özgü olmamasıdır. Mobil uygulamalar, web siteleri veya masaüstü programları için bu teknikleri takip edebilirsiniz. Kullanıcı etkileşimi gerektiren her şeyin kendi hikaye haritası olmalıdır.

320 sayfalık bu kitap, sizi bir hikaye haritalama süperstarına kadar eksiksiz bir acemiden alabilir.

Çevik geliştirme konusunda zaten deneyiminiz varsa yardımcı olur, ancak kesinlikle bir gereklilik değildir.

Beni Düşünme

UX ile ilgili 1 numaralı favori kitabım da oradaki en eski kitaplardan biri. Krug’s Don’t Me Think yıllardır var ve hala tüm web ve mobil tasarımcılar için bir temel.

Bu kitap, kullanıcıların web siteleri ve genel arayüz öğeleriyle nasıl etkileşime girdiğinden bahsediyor. Projeleri tasarlarken sizi farklı düşünmeye zorlar. Kullanıcının zihnine girmeli ve ekranda tam olarak gördüklerini tam olarak düşünmelisiniz.

Arayüzünüz hemen kullanılabilir mi? Etkileşimi teşvik ediyor mu? Bazı ekranlar diğerlerinden daha fazla işlem yapılabilir mi? İşiniz, kullanıcının karşılaştığı sorunları aptalca basit hale getirerek düzeltmektir.

Steve Krug’un kitabı uzun değil ama parlak bir şekilde yazılmış. Ayrıca, temel kullanılabilirlikten çok daha ileri gidebilecek uzun bir UX yolculuğunun sadece ilk adımı.

Bunu her UI / UX tasarımcısına tavsiye ediyorum ve bence ön uç geliştiriciler için bile mutlaka okunması gereken bir kitap .

UX Stratejisi

Tasarımınızı planlarken, bir kullanıcı deneyimi stratejisi oluşturmak iyi bir fikirdir. Bu, kullanıcı hedeflerini ve hedeflerini ve bu hedeflere ulaşmak için nasıl bir arayüz oluşturmanız gerektiğini tanımlar.

Jaime Levy’nin UX Stratejisi kitabında tüm bu fikirlerle yüzleşecek ve projelerinize nasıl uygulandıklarını düşüneceksiniz. Farklı pazar segmentlerinin örnek testlerini ve incelemelerini nasıl yapacağınızı, ayrıca insanların farklı iş modellerine ve UX dönüşüm hunilerine nasıl tepki vereceğini öğreneceksiniz.

Bir kullanıcı deneyimi tasarlamak için tek bir “doğru” yol yoktur. Ancak, fikirlerinizi yazarak ve hangi fikirlerin en iyi KPI’lara dönüştürüldüğünü görmek için A / B testleri uygulayarak çok şey öğrenebilirsiniz .

Jamie’nin uzmanlığıyla, bir sayfayı tel kafes oluşturmadan veya Photoshop’ta bir maket tasarlamadan önce dönüşüm huninizle nasıl çalışacağınızı öğrenecek ve deneyim için stratejiler geliştireceksiniz. İlk bakışta bu ayrıntılı bir okuma gibi görünebilir, ancak çoğu UX tasarımcısının üzerinde durduğu pek çok konuyu kapsar.

UX Araştırma

Kullanıcı araştırması, kullanıcı deneyimi tasarımı ile ilgili bir başka büyük konudur. Kitlenizi tanımak ve ne aradıklarını anlamak çok önemlidir. Bu yüzden UX Araştırma kitabı kitap rafınıza eklemeyi düşünmek için harika bir seçim.

Bu daha yeni bir başlıktır, bu nedenle bilgiler kesinlikle günceldir. Ancak kullanıcı araştırması asla modası geçmez ve her zaman UX tasarımının bir parçası olmuştur.

Dört farklı bölüme ayrılmış onlarca bölüm bulacaksınız: giriş, planlama, araştırma yapma ve verileri analiz etme.

Genellikle bir kullanıcı arayüzünde testler gerçekleştirdiğinizde, bir kazanan bulmak için bu bölümleri birkaç kez tekrarlarsınız. Kullanıcı araştırması yapmanın birçok yolu vardır ve bu kitap hepsini ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Ayrıca bulgularınızı bir ekibe nasıl ileteceğinizi ve araştırmayı tasarımınızın başarısı için bir referans olarak nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Yüz Hakkında: Etkileşim Tasarımının Temelleri

Etkileşim tasarımı dünyası oldukça yenidir ve çoğunlukla dokunmatik ekranlı cihazların büyümesinden kaynaklanmaktadır. Artık akıllı telefonlar ve tabletler norm olduğundan, etkileşim tasarımından (veya IxD) kaçmak imkansızdır.

Yüz Hakkında: Etkileşim Tasarımının Temelleri IxD’nin büyümesine ve web / mobil uygulama tasarımcıları için ne anlama geldiğine değiniyor. Tüketicilerin cihazlarla nasıl etkileşime girdiklerini ve iyi çalışan bir arayüzden neler beklediklerini öğreneceksiniz.

Dijital etkileşimler sadece kullanıcının yaptığı şeylerle ilgili değildir. Ayrıca arayüzün kullanıcının davranışlarına nasıl tepki verdiğiyle de ilgilidir.

Ve bu kitap, her gün UX kelime dağarcığının bir parçası olarak “etkileşim tasarımı” terimini paraya çeviren birkaç başlıktan biridir. Şu anda 700’den fazla sayfa içeren 4. baskısında, bu konuda ayrıntılı olarak başka bir şey bulamayacağınızı garanti ediyorum.

İster acemi bir UX tasarımcısı olun, ister oldukça deneyimli bir kitap olun, bu kitaptaki felsefeler ve kaynaklar okumak için harcanan zamana değer.

Kullanıcı Deneyiminin Unsurları

Hepimiz “kullanıcı deneyimi” terimini biliyoruz, ancak herkes bunun gerçekte ne anlama geldiğini düşünmeyi bırakmıyor. Kullanıcı deneyimini tipik olarak oluşturan nedir? Ekrandaki düğme mi? Bu düğmeyi tıklayan bir kullanıcı mı? Yoksa tüm etkileşime verdikleri tepki mi?

Jesse James Garrett’ın Kullanıcı Deneyimi Unsurları tüm tasarımcılar için olağanüstü bir okuma. İlk olarak on yıl önce yayınlandı ve o zamandan beri UX tasarım topluluğunda başka bir temel haline geldi.

Bu kitap deneyime iki seviyeden bakar: ne olmak istediğinizi ve kullanıcının ne olmasını beklediğini.

Tüm süreci basitleştirirken her iki hedefi de yerine getiren arayüzler tasarlamanız gerekir . Bunun kolay olacağını ya da hemen alacağınızı garanti edemiyorum.

Ancak bu kitabın yanınızda olması, süreci çok daha kolay hale getirecektir.

mikro etkileşimler

Ayrıca , Dan Saffer’ın yazıda kesin ayrıntı ve netlik düzeyi için büyük bir Microinteractions hayranıyım .

Mobil uygulamalar , kullanıcıya bir geri bildirim döngüsü oluşturmak için mikro etkileşimlere dayanır . Bir şeye dokunduklarında veya kaydırdıklarında, beklenen efekti oluşturmak için animasyon yapar veya belirli bir şekilde hareket eder. Bunlar sadece etkileşim değildir. Arayüz hissinde büyük bir fark yaratan çok küçük mikro etkileşimlerdir.

Bu UX topluluğunda daha yeni bir terimdir ancak orman yangını gibi yakalanmıştır. Ve yakın zamanda bunun yavaşladığını görmüyorum, bu nedenle mikro etkileşimler muhtemelen arayüz tasarımının geleceğinin bir parçası.

Arayüzleri tasarlamakta rahatsanız ancak bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız bu kitabı almalısınız.

Mobil uygulama tasarımcıları için en faydalı olacak, ancak web ve masaüstü tasarımcıları da burada bazı bilgiler edinebilir.

Tasarım Sprint

“Ürün tasarımı” sadece birkaç yıl içinde dijital çalışmaya uygulandı. Tasarım Sprint: Harika Dijital Ürünler İnşa Etmek için Pratik bir Rehber , harika tasarım faktörlerini ve bu çalışmayı düşük kaliteli arayüzlerden ayıran özellikleri inceliyor.

Bu dersleri takip ederek amacı nasıl netleştireceğinizi öğrenecek ve kullanıcıların tam olarak aradıklarını bildikleri bir deneyim oluşturacaksınız. Bu kitap, işlemin her adımını kapsayan 270 sayfa ile oldukça büyük.

Canlı örnekleri ve vaka çalışmalarını kullanarak, sadece çalışan bir arayüz oluşturmak için planlama, sapma, yakınsama ve prototipleme hakkında bilgi edineceksiniz.

Teknikler inanılmaz derecede pratiktir ve üretkenliğin nadir göründüğü büyük ekiplerde daha da faydalı olacaklardır.

Hooked: Alışkanlık Oluşturan Ürünler Nasıl Oluşturulur

Reddit ve Facebook gibi en bağımlılık yapan web sitelerini inceleyerek çok şey öğrenebilirsiniz. Kullanıcıların nelerin geri gelmesini ve hangi özelliklerin / davranışların web sitesi ile etkileşime girmesini sağladığını öğreneceksiniz.

Hooked: Habit-Forming Ürünleri Oluşturma kitabı ilk önce birkaç yıl önce piyasaya sürüldü ve bir ürünü kullanırken kullanıcının psikolojisi etrafında odaklanıyor. Bu, kullanıcıların belirli bir ürüne “bağlanması” için takip ettikleri farklı döngülere bakar.

Kullanıcıların anekdot kanıtları ile birlikte onlarca yıllık bilimsel deneylerden araştırma bulacaksınız. Örnekler Twitter ve Pinterest gibi daha büyük siteleri içerir, böylece doğru yaptıklarını ve bu teknikleri nasıl taklit edebileceğinizi görebilirsiniz.

Hooked kesinlikle bir UX tasarım kitabı değildir. Bununla birlikte, kullanıcı psikolojisini UX tasarımcılarının çalışmalarını iyileştirmek için anlamaları gerektiği şekilde kapsar.

Yeni Başlayanlar için UX

Web siteleri / uygulamalar oluşturmaya ve kullanıcı almaya başlamaya hazır mısınız? Ardından Yeni Başlayanlar için UX’in bir kopyasını istersiniz .

Kullanıcı deneyimi tasarımına yönelik bu büyük çökme kursu, bilmeniz gereken her şey hakkında 250’den fazla parlak bir sayfa kitabıdır. Kesinlikle yeni başlayanlara yöneliktir ve kullanıcı tasarım sürecine basit bir bakış açısıyla bakar.

Bir kullanıcının hedefleri ve eylemleri arasındaki adımları en aza indirebiliyorsanız, bunları sayfada tutma olasılığı daha yüksektir.

Ancak kullanıcı davranışlarını anlamak ve bu davranışların etrafında tasarım yapmak için bir süreç oluşturmak dünyadaki en zor iş olabilir. UX tasarımcılarına bu kadar çok ödeme yapılmasının bir nedeni bu!

Kullanıcı deneyiminin yararları hakkında kaybolmuş veya kafası karışmış hisseden herkes bu kitabın bir kopyasını kesinlikle çekmelidir. Arayüz tasarım şeklinizi değiştirecek ve tüm beceri seviyeleri için en iyi oyunlardan biri olacak.

Ürün Fikirlerini Doğrulama

Silikon Vadisi’nde uygulamanız için mutlak çıplak minimum deneyim oluşturmanız, başlatmanız ve ardından neyi düzeltmeniz gerektiğini görmek için kullanıcı geri bildirimlerini ölçmeniz gerektiği konusunda genel bir fikir var.

Bu fikir Tomer Sharon’un Ürün Fikirlerini Doğrulama kitabında ortaya çıkıyor . Bu derslerden geçerek kullanıcı davranışlarını anlamayı ve tipik kullanıcınızın zihinlerine girmeyi öğreneceksiniz.

İnsanların ürünün amacını anladığını nasıl anlarsınız? Bu amacı netleştirmek için ne yapabilirsiniz? Arayüzün bir kısmı her şeyi atıyor mu?

Bu sorular, bu kitapta ilerlerken kendinize sormayı öğreneceğiniz az sayıdaki sorulardan bazılarıdır. Kullanıcı doğrulaması, çok sayıda hareketli parça içeren devasa bir süreçtir. Bu kitabı yanınızda tutarsanız, uzun vadede çok fazla büyüme göreceksiniz.

Bilgi Mimarisi

Bloglar ve şirket sayfaları gibi içerik sitelerinin her zaman bilgi mimarisini dikkate alması gerekir. Bu, içeriği bulmayı ve tüketmeyi kolaylaştıracak şekilde düzenleme işlemidir.

O’Reilly Bilgi Mimarisi kitabı , web ve tipik içerik ağırlıklı web sitelerine odaklanan bu konuyla ilgili. Yazarlar tipik prototipleme ve daha temiz bir kullanıcı deneyimi için içeriği nasıl düzenleyebileceğiniz konusunda derinlemesine araştırma yaparlar.

Gezinme menüleri ve arama sayfaları bilgi bulmanın iki temel yöntemidir. Ancak büyük bir sayfanız olduğunda, içindekiler tablosu eklemek veya sayfalarınızı en üste yakın atlama bağlantılarıyla düzenlemek isteyebilirsiniz.

Toplam 486 sayfalık bu kitap, UX açısından bilgi mimarisi hakkında çok şey içeriyor. Kullanıcı için sayfa tasarlamayı düşünürseniz, aslında uzun vadeli çalışan şeyler yapmak için çok daha kolay bir zamanınız olacak.

Yalın UX: Kullanıcı Deneyimini Geliştirmek için Yalın İlkeleri Uygulama

Mükemmel kullanıcı deneyiminin tamamen basitlikle ilgili olduğunu unutmayın. Bu yüzden Lean UX: Kullanıcı Deneyimini Geliştirmek için Yalın Prensipleri Uygulamak , kendi sitelerinizi tasarlarken yakınlarda tutmak için çok değerli bir kitap olabilir.

Tüm kitap, daha önce oluşturduğunuz fikirleri sürekli olarak güncellediğiniz ve yenilikler yaptığınız Agile geliştirme sürecinden ilham aldı. Birçok bölüm, bir ekiple en iyi nasıl işbirliği yapabileceğinizi ve daha geniş ölçekli ortamların net bir UX stratejisi olmadan raylardan nasıl çıkabileceğini inceliyor.

Yalın UX, fikirleri nasıl çerçeveleyeceğinizi, onlara akıllıca nasıl yaklaşacağınızı ve UX’in şu anda nerede olduğu hakkında bir fikir veren Minimum Uygulanabilir Ürünleri (MVP’ler) tasarlamayı öğretir.

Yalın olmak tam bir iş akışı değişikliğidir, bu yüzden bir gecede yapabileceğiniz bir şey değildir.

Ancak bu kitaptaki ipuçlarıyla, bazı kaliteli işaretçileri toplayabilmeli ve zaman içinde iş akışınıza uygulayabilmelisiniz.

Kötülük Tasarım

Pazarlamanın UX tasarımının büyük bir parçası olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Pazarlamacılar kullanıcı davranışlarını nasıl teşvik edeceklerini biliyorlar ve bu tam olarak UX tasarımcılarının yapmak istediği şey.

Evil by Design kitabında , pazarlama, psikoloji ve UX’in kullanıcı etkileşimi için nasıl bir üçlü unsur olarak bir araya geldiğini öğreneceksiniz.

Tipik kullanıcı davranışları ve belirli içerik türleriyle karşılaştıklarında insanların genellikle nasıl davrandıkları hakkında bilgi edineceksiniz. Bu kitap, yaklaşık 300 sayfa derinlemesine içerikle çok büyük değil. Ayrıca herkesin anlayabilmesi için sade İngilizce yazılmıştır.

Bu kitaptaki dersleri almak için pazarlama uzmanı olmanıza gerek yok. Kesinlikle basit bir okuma ve herhangi bir UX tasarımcısı için değerli olacaktır.

Trajik Tasarım

“İyi” kullanıcı deneyiminin tam tersine gitmek, Trajik Tasarım: Kötü Ürün Tasarımının Etkisi ve Nasıl Onarılır adlı kitaptır .

Bu kitap, doğada kötü tasarımı nasıl tespit edebileceğinizi ve projenizin yaşam döngüsünü nasıl etkileyebileceğini açıklamaktadır. Çalışmayan diğer tasarımları fark ederseniz, not almayı ve bunu kendi tasarım çalışmalarınıza uygulamayı öğreneceksiniz.

Kötü tasarımın kullanıcı deneyimini nasıl önemli ölçüde etkilediğini görmek için canlı örneklerden gerçek vaka çalışmalarından geçeceksiniz. Bu, birçok endüstri röportajını ve tasarım sürecinin nasıl çalıştığı hakkında derinlemesine tartışmaları içerir.

Koyu desenler, sinir bozucu hatalar ve hedefleme duyguları bu kitapta tartışılan konulardır. O’Reilly’nin en yeni UX tasarım kitaplarından biridir ve profesyonel görünümlü tasarımlar oluşturmak için mücadele ederseniz, almaya değer.

Bu, gelecekteki projelerde tuzaklardan kaçınmak isteyen yetenekli UX tasarımcıları için de harika.

Kullanıcı Deneyimlerini Eskiz

UX tasarımcılarının büyük çoğunluğu eskiz ve tel çerçevelemenin önemini anlıyor. Bu işlem, arayüzünüzü görselleştirmenizi ve minutiae’ye girmeden önce önemli ayrıntıları planlamanızı sağlar.

Kullanıcı Deneyimlerini Çizmek , fikirleri fare ve klavye olmadan nasıl çizeceğinizi ve görselleştireceğinizi öğreten devasa bir 270 sayfalık çalışma kitabıdır.

Fotoğraflar ve görsel tasarımlar kullanarak yavaşça daha ayrıntılı örneklere yol açan çok temel eskiz alıştırmaları ile başlayacaksınız. Mevcut tasarımların tersine nasıl mühendislik yapılacağını ve nasıl tasarlandıklarını görmek için bu fikirlerin kağıda nasıl çizileceğini öğreneceksiniz.

Bu kitabı bitirdikten uzun bir süre sonra bu alıştırmaları yanınızda götürebilirsiniz. Hızlı prototipleme için arayüz çizimini sıfırdan öğrenmek için ihtiyacınız olan tüm araçları sağlar.

UX tasarımını ciddiye alırsanız, bu kesinlikle alışveriş listenizde olmalıdır.

Etkileşim Tasarımı: İnsan-Bilgisayar Etkileşiminin Ötesinde

Pek çok insan HCI ilkelerini tartışıyor, ancak dokunmatik ekranlarla nasıl değiştiğini düşünmüyor.

Artık web siteleri tamamen duyarlı olduğundan , herkesin dokunmatik ekranlı cihazlardan erişmesi daha kolay. Bu, etkileşim tasarımı ilkelerinin arayüzde metaforları ve bilişsel davranışları incelemekle HCI dünyasına girdiği anlamına gelir.

Etkileşim Tasarımı: İnsan-Bilgisayar Etkileşiminin Ötesinde HCI planlaması için dijital kavramsal modeller ve bunun web ve mobil cihazlar gibi ortamlar için nasıl farklı olduğu açıklanmaktadır.

Daha sonraki bölümler, kullanıcı testlerini gerçekleştirmenize ve arayüzleriniz için en iyi davranış stillerini bulmanıza yardımcı olmak için veri analizine girer.

Bu kitap, etkileşim tasarımcıları için kesinlikle inanılmaz ama aynı zamanda oldukça gelişmiş. Bir kopya almadan önce IxD hakkında zaten iyi bir miktar bilmelisiniz.

Kullanılabilirlik Testi El Kitabı

En iyi testlere ve çözümlere sahip muazzam bir kullanıcı test kılavuzu mu arıyorsunuz? O zaman şu anda 2. baskısında Kullanılabilirlik El Kitabı El Kitabı’na göz atmalısınız .

Kitap, kullanıcı davranışlarını test etmek için düzinelerce ipucu ile toplam 380 sayfaya yayılıyor.

İlk bölümler, kullanılabilirliğin arkasındaki kavramları açıklar, böylece arayüzlerin neden kullanılabilir olması gerektiğini anlayabilirsiniz. Bu, daha sonra neyi test etmeniz gerektiğini ve bu testler için neden zaman ayırmanız gerektiğini açıklayan test bölümlerine geldiğinizde yardımcı olur.

Denetlenen testler, dijital testler ve hatta ısı haritaları gibi konuların hepsi ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Kullanılabilirlik çok büyük bir konudur, ancak bu kitap her şeyi takip etmesi kolay bir yazı stiline sokmaktadır. Kullanıcı testine takılı kalırsanız ve nereden başlayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa kesinlikle bir kopyasını alın.

UX Kitabı

Bu kitabın her UX tasarımcısı için en iyi tanıtım ve referans el kitabı olduğunu düşünüyorum. Kullanılabilirlik, tasarım gereksinimleri, kullanıcı testlerini planlama ve çok daha fazlasını kapsayan 968 sayfalık büyük bir bilgi birikimidir.

UX Kitabı sadece bir giriş kılavuzu değildir (bu rolü iyi oynamasına rağmen!). Bu ayrıca, sitelerinizi veya uygulamalarınızı daha büyük kitlelere ölçeklendirdiğinizde gelecekteki projelerde referans vermek için harika bir kitaptır.

Kitap, metrikler, hedefleme, prototip oluşturma ve belirli hedefler için kullanıcı testleriyle ilgili ayrıntılı bilgi almak için zaman kaybetmez. Sezgi UX tasarımında büyük rol oynar, ancak ham verilerin de yeri vardır.

Gerçek UX tasarım yaşam döngüsünü öğrenmek, bu alanda uzmanlaşmak için çok önemlidir. Fikirleri beyin fırtınası yapmalı, kağıda koymalı, en iyi fikri seçmeli ve testler yapmalı, ardından en iyi şekilde değişiklik yapmak için bu verileri kullanmalısınız.

Bu kitap, her bölümle birlikte tonlarca şema ve görsele sahip her şeyi kapsayan tanıdığım tek kitap. Deneyim seviyeniz ne olursa olsun her kuruşa kesinlikle değer.

Darboğazlar: UX Tasarımını Kullanıcı Psikolojisi ile Hizalama

Son fakat kesinlikle en az değil, kullanıcı psikolojisini kullanıcı deneyimi tasarımı ilkeleri ile birleştiren ilginç bir kitap.

Darboğazlar: UX Tasarımını Kullanıcı Psikolojisi ile hizalamak size kıtlık, algı, bellek ve sosyal etki gibi psikolojik fikirlerle nasıl çalışacağınızı öğretir. Bu, tüm endüstriler için geçerlidir ve kitabın amacı, şirketlerin kullanıcı deneyimi tasarımı yoluyla KPI’larına ulaşmalarına yardımcı olmaktır.

İlginçtir ki, bu kitap, kullanıcıları hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen tasarımcılar ve girişimciler için iyi çalışıyor. Algılamanın her şeyi nasıl kontrol ettiğini ve ziyaretçilerinizin algısını istediğiniz yöne doğru eğmek için neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Motivasyon da bu kitapta büyük bir konudur ve kullanılabilir arayüzler tasarlayacaksanız düşünmeniz gereken bir şeydir.

Bu, yeni UX tasarımcıları için biraz fazla olabilir, ancak gelecekteki referans için tasarruf etmeye değer olduğunu düşünüyorum.


Yetenek seviyeniz veya ne yaratmaya çalıştığınız önemli değil, kullanıcı deneyimi tasarımını incelemek için birçok iyi neden var. Ve bu kitaplar bir tasarımcı olarak büyümenize yardımcı olacak kesin kaynaklar.

Eğer yeni başlıyorsanız Steve Krug’un başyapıtı Don’t Make Me ile birlikte The UX Book’un bir kopyasını öneriyorum .

Her ikisi de UX öğrenmeye başlamak için mükemmel yerler ve temel ilkeleri günlük tasarım çalışmalarınıza nasıl uygulayacağınızdır. Ancak bu listeye bir göz atın ve belirli kitapların dikkatinizi çekip çekmediğine bakın.

Beğeni:
1 0
Görüntülenme:
32
Kategori:
Sosyal Medya

Tüm Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir