WhatsApp, Korona Virüs Yanıt Merkezi Açtı

Dünya Sağlık Örgütü, güvenilir bilgilerin ortaya çıkmasını sağlamak için mesajlaşma uygulamasıyla ortaklık kuruyor.

COVİD-19 SALGINI tüm dünyadaki toplulukları etkiliyor. Şifreli iletişim hizmeti WhatsApp’ı da kullanan 2 milyar insan için şimdi her zamankinden daha fazla arama, mesajlaşma ve güvenilir bilgi arama zamanı. Dünya Sağlık Örgütü, insanların bulunduğu yere gidiyor ve bugün WhatsApp’ta WHO Sağlık Uyarısı adlı yeni bir araç piyasaya sürüyor.

WhatsApp Coronavirus ile ilgili görsel sonucu

WhatsApp üzerinden “hi” ye +41 79 893 1892 yazdığınızda, DSÖ’den dünyadaki yeni koronavirüs enfeksiyon oranları, seyahat önerileri ve tartışılması gereken yanlış bilgiler. Bunu bir yardım hattı gibi düşünün: En son istatistikler için Metin 1, efsaneler için 4, bu tür şeyler. DSÖ ayrıca, kaydolan herkese gerektiğinde proaktif uyarılar gönderebilir.

DSÖ, WhatsApp’ı bu şekilde ilk kaydeden kişi değil. Facebook’a ait uygulamanın yaygınlığı ve deneyim yönetimi dezenformasyonu, hükümetler ve uluslararası kuruluşlar için bariz bir seçim yaptı ve bunu, tüm sorumluluk ve tartışmalarla birlikte yeni koronavirüs yanıtının merkezine yerleştirdi.

WhatsApp Coronavirus ile ilgili görsel sonucu

WHO Sağlık Uyarısı’ndan WhatsApp’ı yöneten Will Cathcart, “Henüz duyurmamış olsak bile zaten bir milyondan fazla insan kaydolduk.” Diyor. “Harika. İyi, doğru bilgi edinmenin yolları için insanlardan çok fazla iştah var gibi görünüyor ve orada yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Yardım hatları, açılış sayfalarına, sosyal medya profillerine veya büyük açık kanallara birçok açıdan tercih edilir, çünkü hükümetlerin WhatsApp’ı normal kullanıcılar gibi kullanmalarını sağlar ve bileşenlerle bire bir etkileşimleri vardır. Tek fark, yanıtların otomatik olmasıdır.

Kuruluşlar, WhatsApp’ın Coronavirus kaynakları için bu açılış sayfasında benzer sohbet botu mekanizmaları kurma seçeneklerini bulabilirler . Botlar, WhatsApp’ın şifrelemesini koruyan ve kuruluşların hizmetlerini yönetmesine izin veren WhatsApp’ın iş uygulama programlama arayüzü üzerinden çalışır.

WhatsApp Coronavirus ile ilgili görsel sonucu

Tüm yeni kurumsal kullanımlar, yaygın sosyal izolasyonla birleştiğinde, her zamankinden daha fazla insanın mesajlaşma için WhatsApp kullandığını ve özellikle de çok sayıda telefon görüşmesi ve video sohbeti anlamına geliyor. Talebi karşılamak için Cathcart, WhatsApp’ın son birkaç hafta içinde sunucu kapasitesini neredeyse iki katına çıkardığını söylüyor.

“Neyin geldiğini bilmiyoruz ve WhatsApp’ı insanların ihtiyaç duyduklarında iletişim kurmaları için bir yaşam çizgisi olarak görüyoruz. Ve sunduğumuz temel şey, orada olacağı ve çalışacağıdır.” Diyor. “Tüm bu şaşırtıcı fıkraları özellikle hastalarla iletişim kurmak, birbirleriyle iletişim kurmak için WhatsApp kullanan sağlık çalışanları gibi şeylerin ön saflarındaki yerlerden duyuyoruz. Uzaktan eğitim yapmaya çalışan bunu kullanan okullar, arkadaşlarınızla ve ailenizle ya mesajlaşma yoluyla, ama aslında video görüşmesi ve sesli arama yoluyla iletişim kurabilirsiniz. Ve bunu bir ton fazladan kullanıma sahip verilerde görüyoruz. “

Yıllardır yanlış bilgileri engellemek için mücadele eden bir platformda, tüm bu ekstra kullanım da pandemiyle ilgili söylentiler ve efsaneler yarattı. WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi, yalnızca iletişimin her iki ucundaki aygıtların şifrelenmemiş verileri tuttuğu anlamına gelir. WhatsApp’ın kendisi, hangi hesapların etkileşime girdiği gibi meta veriler dışındaki kullanıcı iletişimine erişemeyebilir. Bu, şirketin sosyal ağlarda olduğu gibi hizmette içeriği denetleyemediği anlamına gelir. Kullanıcılar, baskıcı hükümetler tarafından gözetilmeksizin WhatsApp’ta iletişim kurabilir, ancak aynı korumalar yanlış bilgilerin yayılmasını da kolaylaştırabilir. Bu arada, ABD ve dünyadaki kolluk kuvvetleri uçtan uca şifrelemeyi zayıflatmak için gittikçe artan bir şekilde lobi haline geldi.

Cathcart, WhatsApp’ın önceliğinin, pandemi sırasında bile, doğru bilgileri yükseltmek ve dünyadaki gerçekleri kontrol eden organizasyonları desteklemek olduğunu söylüyor. Şirket, Çarşamba günü Poynter Enstitüsü’nün Uluslararası Olgu Kontrol Ağına 1 milyon dolarlık bağış yaptığını açıkladı. Amaç, Covid-19 ile ilgili dezenformasyonla mücadele etmek için 45’ten fazla ülkede 100 yerel kuruluşu bir araya getiren #CoronaVirusFacts İttifakını desteklemeye yardımcı olmaktır.

WhatsApp Coronavirus ile ilgili görsel sonucu

WhatsApp ürününün içinde, şirket mesaj yönlendirmeyi sınırlamak ve beş kereden fazla yönlendirilen mesajları etiketlemek için geçmişte çaba sarf etti. WhatsApp’ın Perşembe günü yayınlanan Android beta sürümünün en son sürümü, kullanıcıların iletideki hak talepleri hakkında bir Google aramasına getirilmek üzere dokunabileceği ileri düzeyde iletiler üzerinde yeni bir büyüteç simgesi de içeriyor. Simgeye dokunduktan sonra, kullanıcılar mesajın içeriğini arama motoruna yüklemek istediklerini onaylamalı ve reddedebilirler.

Poynter’deki IFCN direktörü Baybars Örsek, “Bunun iyi bir adım olacağını düşünüyorum, ancak iletilen mesajlar için bu özelliğe sahip olmanın sınırlama olacağını düşünüyorum.” “Bu özelliği yerel iletilere genişletmek de yardımcı olacaktır.”

Örsek, yanlış bilginin WhatsApp’ta, sınırlı iletimle bile özellikle yaygın bir şekilde yayıldığını da ekliyor, çünkü uygulama, genellikle benzer düşünen ve zaten bir güven temelini paylaşan arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla birebir iletişim için tasarlandı. Salgın sırasında, gerçek kontrol kuruluşlarının WhatsApp yanlış bilgilendirmesi ile ilgili sunumlarda bir artış gördüğünü söylüyor. Dikkate değer bir eğilim, bunalmış sağlık sistemleri veya sahte kilitlemeler hakkında konuşarak panik çeken hemşirelerden, doktorlardan veya diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarından geldiğini iddia eden ses klipleridir. Gerçek denetçiler özellikle İspanya ve Kolombiya’da dolaşan bu kayıtları fark ettiler. Her bölgenin kendi olgu kontrol gruplarına ihtiyacı olduğunu vurgular, çünkü yanlış bilginin kültürel bir bileşeni vardır ve ülkeden ülkeye değişir.

WhatsApp Coronavirus ile ilgili görsel sonucu

Örgüt, “WhatsApp’ın sahip olduğu sorumluluk ölçeği göz önüne alındığında, bize girdi sağlamaya devam edeceklerini ve kullanıcıların daha fazla özelliğe sahip olacağını umuyoruz” diyor Örsek. Ancak, “Uçtan uca şifreleme için savaşmaya değer. Bu benim temelim. Sadece temel gizlilik haklarımızı korurken bu hakların başkalarına zarar vermemesini sağladığımız bir şekilde ele alınması gerekiyor. Benim için özgürlüğün temel tanımı bu. “

Hükümetler ve diğerleri, salgın sırasında daha da hassas operasyonlar için WhatsApp’ı benimsediğinden – İngiliz ordusu resmi yazılı siparişler için bir platform olarak onayladı .

“Bu inanılmaz kullanım durumlarından bazılarının ne olacağını tahmin etmeyeceğiz” diyor. “Ama eğer hassas askeri bilgi gönderecekseniz, bu harika ve yararlı geliyor. Ayrıca şifrelenmesi gereken şeylere harika bir örnek gibi geliyor.”

Beğeni:
1 0
Görüntülenme:
12
Kategori:
Sosyal Medya

Tüm Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir